Upały zagrożeniem dla układu krążenia
Upały zagrożeniem dla osób ze schorzeniami układu krążenia
Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie
temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Te pozornie niegroźne objawy mogą być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia. To dla nich upalne dni stanowią poważne zagrożenie. Szczególnie one powinny pamiętać w czasie fal upałów o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą: częstsze pomiary ciśnienia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu.
Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.
„Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65 roku życia. Tymczasem jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie” tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie *1 Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.
Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń. Szansą do sprawdzenia stanu zdrowia w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego są również bezpłatne pomiary ciśnienia oraz badania wieku serca organizowane w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”. W 2015 r. badania będą wykonywane na rynkach miast, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.
*1 Raport PBS na zlecenie grupy Polpharma „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, styczeń 2014 r.
Zdrowe sposoby na upały
W końcu mamy lato i żar leje się z nieba. Oczywiście, to dobry czas żeby wygrzać zmęczone mięśnie i kości, jednak dla wielu z nas takie temperatury to
po prostu męczarnia. Można je znosić nieco łagodniej poprzez zastosowanie odpowiednich patentów, również tych żywieniowych. Niewielu z nas wie, że na upały najlepsza jest sól i zioła.
Podczas upalnej pogody nasz organizm męczy się dwa razy bardziej niż zwykle, a to oznacza że przemiana materii jest znacznie szybsza i wypłukiwanie oraz wydalanie wartości odżywczych i minerałów z organizmu również przebiega znacznie szybciej niż w normalnych warunkach. W końcu pot działa w na nasz organizm tak samo jak płyn chłodniczy w samochodzie. Pod wpływem temperatury rozszerzają się nasze naczynka krwionośne a to oznacza, że krew krąży szybciej i szybciej wytracane są wszelkie niezbędne pierwiastki. Pot z kolei ma za zadanie schładzać skórę, a tym samym cały organizm przed przegrzaniem.
Równie pomocna w zwiększeniu wytrzymałości organizmu w tym czasie może okazać się odpowiednia dieta. Po pierwsze jedzenie lodów, a najlepiej domowej roboty sorbetów ze zmiksowanych i zamrożonych owoców, skutecznie ochłodzi nas od środka, a przy okazji pomoże spalić trochę kalorii. Organizm potrzebuje bowiem znacznie więcej energii na ogrzanie lodów niż w rzeczywistości one dostarczają. Unikajmy też ciężkiego, tłustego jedzenia. Wybierajmy warzywa, białe mięso, zupy.
Nie bójmy się też używać soli. To jej właśnie najbardziej ubywa wraz z potem, a więc powinniśmy zadbać o jej właściwe i szybkie uzupełnienie, by nie odwodnić organizmu. Dobrym patentem będzie również dodanie szczypty soli do wody czy innych płynów, których w ciągu dnia powinniśmy spożywać ok. 2,5 litra. Możemy wybrać zwykłą białą sól lub nieco zdrowsze wersje ziołową, himalajską, morską. Bardzo dobrze na ochłodę działają również zioła: mięta, melisa, szałwia czy lawenda. Można je spożywać w postaci herbatek ziołowych, suszonych liści w napojach czy świeżo zerwane. Wszystkie wersje dostępne w sklepach ekologicznych.
Marta
SOS dla ust latem
Jak zadbać o usta latem kiedy są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury i wiatru? Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja i świadomość jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami.
Przede wszystkim nawilżanie
Latem kluczowe znaczenie w pielęgnacji delikatnej skóry ust ma nawilżanie, gdyż cienka skóra warg jest pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Nie posiada gruczołów łojowych, które podczas upałów mogłyby naturalnie natłuszczać usta. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i większa podatność na uszkodzenia podczas aktywności fizycznych powoduje, iż skóra ust wymaga intensywnego i systematycznego nawilżania.
Naturalne preparaty
Wybierając preparaty do ochrony i pielęgnacji ust, warto wykorzystywać te, które bazują na naturalnych ekstraktach, na przykład z wiesiołka, jojoby, oliwy z oliwek czy miodu. Przy ustach z dolegliwościami warto poszukać preparatów zawierających na przykład ekstrat z szałwii lekarskiej, mięty czy rumianku. Naturalne składniki zawarte w poszczególnych balsamach, pomadkach czy maściach wykazują dobroczynny wpływ na skórę ust, nawilżając ją, wygładzając i działając przeciwzapalnie. Regularnie aplikowane zapewniają ustom odpowiednią pielęgnację, szczególnie istotną w okresie letnim, gdy skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Pomoc dla ust z dolegliwościami
W okresie letnim najczęściej borykamy się ze spierzchniętymi, suchymi i pękającymi ustami. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie ustom przede wszystkim prawidłowej ochrony przez aplikację natłuszczającego preparatu w postaci pomadki lub kremu. Na kondycję naszych ust ma również wpływ codzienna dieta, która powinna być wzbogacona o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Zdarza się jednak, iż usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej odnowy. Wówczas warto sięgnąć po gotowe, regeneracyjne preparaty, na przykład po serum ZAJADEX. Obecne w składzie drożdże cechują się wysoką zawartością fosfolipidów, witamin z grupy B, witaminy D oraz siarki, wpływając na metabolizm komórkowy. Witamina E poprawia stan powierzchni skóry, a witamina A nawilżenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Starannie dobrane składniki aktywne takich preparatów jak na przykład ZAJADEX przynoszą natychmiastową ulgę i eliminują najczęstsze problemy skóry ust m.in.: pierzchnięcie, pękające kąciki ust czy drobne uszkodzenia naskórka. Sukces w pielęgnacji skóry ust z dolegliwościami polega na regularnej aplikacji preparatów regeneracyjnych, które w zależności od potrzeb skóry warg stosuje się miejscowo lub na całe usta.
SOS dla ust z chorobami
Zdarza się również, że usta zmagają się w okresie letnim nie tylko z typowymi dolegliwościami, ale również z poważniejszymi infekcjami i chorobami, jak na przykład zajady, afty czy opryszczka wargowa. Leczenie takich chorób rozpoczyna się wówczas od stosowania odpowiednio dobranych preparatów zewnętrznych. Jeśli one nie pomogą po czasie określonym w ulotce, warto zasięgnąć rady lekarza, aby zweryfikować czy problemy skóry ust nie są skutkiem jakieś poważniejszej choroby.
Zajady - zaczerwienione zmiany w kącikach ust są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego, o które w czasie wakacji nie trudno, gdy korzystamy na przykład z barowych usług gastronomicznych w turystycznych miejscowościach. Zajady mogą również wynikać z niedoboru witaminy B, cynku lub żelaza. W leczeniu zajadów stosuje się preparaty działające miejscowo, wspomagające regenerację naskórka, leki przeciwgrzybiczne, a czasem nawet antybiotyki. Wśród leków bez recepty można sięgnąć na przykład po ZAJADEX – regeneracyjne serum na zajady, które tworzy bezbarwną warstwę ochronną, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Trzeba pamiętać, iż podstawą sukcesu w walce z zajadami jest regularna aplikacja.
Afty - bolesne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i warg są również chorobą często dotykającą nasze usta. W przypadku pojawienia się aft - kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Jeśli afty mimo stosowania zewnętrznych preparatów pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.
Przemęczony organizm, który bez odpowiedniego przygotowania fizycznego forsujemy w trakcie urlopu, może zostać również zaatakowany przez opryszczkę wargową - chorobę zakaźną wywoływaną przez wirus Herpes Simplex. Leczenie tej choroby, wywołującej duży dyskomfort, prowadzi się przez osłabienie objawów, czyli zastosowanie preparatów przeciwwirusowych. Pomocne są również nakładane miejscowo sztyfty i kremy. Przy bakteryjnym nadkażeniu opryszczki, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednią maść z antybiotykiem.
Zdrowe i zadbane usta latem są niezwykle ważne, szczególnie podczas urlopu kiedy chcemy cieszyć się robieniem upamiętniających zdjęć czy poznawać nowe osoby. Zmiany w kącikach ust powodują często dyskomfort i zakłopotanie, dlatego tak niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o ich zdrowy i estetyczny wygląd.
Baśniowa kraina nad Biebrzą
W Polsce istnieje kraina jak z baśni. Dziki krajobraz, pełen bagien, rozległych mokradeł, borów i wierzbowych zarośli. Ludzie żyją tutaj podporządkowani naturze, zgodnie z rytmem przyrody. O tych, którzy wybrali życie w tej krainie mówi się „biebrznięci”.
Dolina Biebrzy znajduje się w okolicach Białegostoku. Kierując się na północny – zachód dotrzemy do miejscowości Mońki, która znajduje się mniej więcej po środku biebrzańskiej doliny. Cały obszar objęty jest ścisłą ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz sieci Natura 2000. Torfowiska Doliny Biebrzy są największym kompleksem torfowisk dolinowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Biebrzańskie bagna to też jedna z najważniejszych w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. BPN jest największym parkiem narodowym w Polsce, jego obszar rozciąga się na około 100 kilometrów.
Wykąp się w krystalicznej rzece
Piękno rzeki opiera się na jej zupełnie naturalnym charakterze. Silnie meandrująca, pełna zakamarków i starorzeczy Biebrza tworzy niesamowity, dziki krajobraz. Brak ingerencji człowieka sprawia, że rzeka żyje własnym rytmem, czego skutkiem są coroczne rozległe zalewy. Piękno rzeki najlepiej podziwiać od środka, siedząc w kajaku. Szlaki kajakowe są bardzo dobrze przygotowane. Wyznaczono trasy kilkunastokilometrowe, na które może wybrać się każdy oraz dłuższe i trudniejsze – dla doświadczonych turystów. Woda w Biebrzy jest idealnie czysta, latem śmiało można się w niej kąpać. Jedynym utrudnieniem mogą być liczne komary… Jednak bezkresne widoki, sielskie krajobrazy i spotkania z dziką zwierzyną rekompensują wszelkie niedogodności.
Znajdź 700 motyli
Dolina Biebrzy to jedyne miejsce w całej Europie, w którym można spotkać jeszcze np. orlika grubodziobego, czy wodniczkę oraz niewielkiego nietoperza o wdzięcznej nazwie mopek. Zadomowiły się tam również bobry i wydry. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na ogromnego i pięknego łosia. Wokół Biebrzy zbierają się również ptaki, m.in. dubelt o bardzo długim dziobie oraz kureczka nakrapiana, czyli kropiatka. Dla fascynatów mniejszych okazów znajdzie się ok. 700 gatunków motyli, 448 gatunków pająków i ponad 500 gatunków chrząszczy. Próba zidentyfikowania jak największej ilości poszczególnych okazów może być świetną zabawą, ale też niezwykłą nauką.
Spróbuj prawdziwego sera
biebrzańskiej przyrody są też ludzie. Korzystają oni z jej dóbr, nie niszcząc przy okazji ekosystemu. Pyszności pochodzące z Doliny Biebrzy są już słynne w całej Polsce. Warto jednak skosztować miejscowych specjałów tam, gdzie powstają. Koniecznie trzeba skusić się na sękacza – przedziwnie wyglądające ciasto, którego historia sięga aż średniowiecza. W gminie Korycin obowiązkowo trzeba spróbować sera wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Smak korycińskiego sera zależy od wielu czynników, nawet pory roku, w której został wyprodukowany. We wspomnianych już Mońkach znajduje się Moniecka Spółdzielnia Mleczarska, która należy do jednych z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Polsce – Specjalizujemy się głównie w produkcji żółtych serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Szczególnie polecamy ser Moniecki wytwarzany według naszej oryginalnej receptury. To ser o łagodnym smaku i delikatnym aromacie. Warto spróbować też słodkawego i charakterystycznego sera Nadbiebrzańskiego MSM Mońki. Tworząc nasze wyroby mamy na uwadze miejsce, w którym jesteśmy. Dolina Biebrzy to przede wszystkim natura, która wyznacza rytm i sposób życia człowieka. Musimy żyć z nią w zgodzie. Dbamy o to, żeby nasze produkty odznaczały się najwyższą jakością, to wizytówka regionu – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Poddaj się naturze
Wybierając się w okolice Biebrzy warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na bagienny charakter, sieć dróg nie jest mocno rozwinięta. Poruszanie się komunikacją publiczną również nie jest najłatwiejsze. Świetną alternatywą jest rower, szczególnie jeśli wybieramy się tam w ciepłe dni. Najbardziej atrakcyjną porą roku dla turystyki przyrodniczej jest przedwiośnie i wiosna. Jeśli natomiast jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek, wybierzmy się nad Biebrzę latem. Pamiętajmy również, że wyruszamy do parku narodowego. Wstęp na szlaki turystyczne na terenie BPN jest płatny, a na niektóre spływy kajakowe w okresie wiosennym wymagana jest zgoda dyrektora parku. I najważniejsza sprawa, o której pamiętać musi każdy: nad Biebrzą człowiek jest gościem.
Skaldowie i Brathanki – wspólne urodziny
11 lipca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się 43. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Tego
dnia, po raz pierwszy razem na jednej scenie wystąpią: legenda polskiej sceny muzycznej zespół Skaldowie oraz folkowy top topów grupa Brathanki. Na muzyczną ucztę w klimatycznym otoczeniu lotniczych ekspozycji zapraszają Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnice XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Inspiracją do organizacji koncertu są jubileusze obchodzone w tym roku przez oba zespoły. Skaldowie świętują swoje 50-te urodziny. Założony przez Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego oraz Zygmunta Kaczmarskiego, Janusza Kaczmarskiego, Feliksa Naglickiego i Jerzego Tarsińskiego, krakowski zespół grający zarówno utwory w stylu klasycznego rocka jak i folklor góralski, wydał kilkanaście albumów, koncertował w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Dla zespołu Brathanki, rok 2015 to jubileusz 15-lecia istnienia grupy. Choć zmieniał się skład, zespół zachował swój folkowy charakter.
Podczas 43. koncertu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! usłyszymy znane i lubiane przeboje obu zespołów. Nie zabraknie także wspólnych wykonań, a to za sprawą wydanej w 2011 r. płyty Brathanki grają Skaldów. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu, Lidia Jazgar. Podczas koncertu, zgodnie z tradycją cyklu odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie? organizowany jest już od 2004 r. Do tej pory odbyło się 40 koncertów i 2 pokazy specjalne filmów Świadectwo oraz Popiełuszko. Założeniem cyklu jest umożliwienie dostępu do kultury jak najszerszemu gronu odbiorców, a przy tym promowanie walorów Nowej Huty i kształtowania jej wizerunku jako miejsca otwartego na ludzi i kulturę.
Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu, także na lipcowy koncert, jest bezpłatny!
Startujemy o godz. 19.30.
Rower elektryczny
Często myli się je z motorowerami. Rzeczywistość jest jednak inna – rowery elektryczne to w
zdecydowanej większości rozwiązania typu pedelec, gdzie wspomaganie ma charakter asysty i bez
pedałowania rowerzysta daleko nie zajedzie. Z roku na rok e-rowery zdobywają sobie coraz więcej zwolenników, a w niektórych krajach ich sprzedaż sięga setek tysięcy sztuk w skali roku.
Szacuje się, że w skali całego 2015 r. w samej tylko Europie nabywców znaleźć może nawet 3 mln sztuk e-rowerów. Największą popularnością cieszą się w Niemczech, gdzie rocznie sprzedaje się ich ok. 400 tys. W Polsce tymczasem popyt na jednoślady ze wspomaganiem elektrycznym jest na razie wielokrotnie mniejszy.
Najpopularniejszy pedelec
Jak mówi Ireneusz Miśkowiec, menedżer ds. sprzedaży i produktów w Kreidler Polska, bezspornie najczęściej spotykanym rodzajem roweru elektrycznego jest tzw. pedelec (skrót od angielskiego „pedal electric cycle”), w którym wspomaganie ma charakter asysty.
„Dotychczas nie przyjęto jeszcze na świecie jakiejś jednolitej definicji czy klasyfikacji dotyczącej rowerów elektrycznych. Z reguły jednak decydujące znaczenie odgrywa sposób działania systemu – za podstawowy warunek, dzięki któremu dany sprzęt uznać można za e-rower, uznaje się zazwyczaj to, czy po prostu można jechać na nim, opierając się na sile własnych nóg” – tłumaczy Ireneusz Miśkowiec.
W rowerach typu pedelec, które wyraźnie dominują na rynku, wspomaganie elektryczne jazdy możliwe jest tylko do momentu osiągnięcia prędkości 25 km/h. Ich ważną cechą jest to, że maksymalna ciągła moc znamionowa – wytwarzana przez silnik – nie przekracza 250 watów. Mniej popularnym typem są modele s-pedelec, gdzie „s” odnosi się do angielskiego „speedy” lub niemieckiego „schnell”. Rowery te mają mocniejsze silniki (ponad 250 watów), a asysta w ogóle nie jest limitowana prędkością albo górne ograniczenie jest dużo wyższe niż 25 km/h (przeciętnie limit wynosi 45 km/h). Warto pamiętać, że w polskim prawie rowery s-pedelec traktowane są niczym skutery i podlegają rejestracji.
Inaczej działają e-rowery typu PoD (skrót od angielskiego „power-on-demand”). Mechanizm sprowadza się do tego, że silnik można włączyć praktycznie w każdej chwili – na żądanie rowerzysty. W takim stanie nie ma potrzeby pedałowania. Taki rower jednak może nadal służyć jako klasyczny jednoślad. Istnieją także hybrydowe rowery elektryczne, które łączą w sobie cechy typu pedelec oraz mechanizmu PoD.
O czym warto wiedzieć?
Z wyglądu rower elektryczny nie różni się wiele od tradycyjnych modeli. Praktycznie jedyną nową cechą jest napęd elektryczny. Z powodu obecności dodatkowych elementów, czyli e-napędu (bateria oraz tzw. komputer pokładowy), waga roweru elektrycznego to przeciętnie ponad 20 kg.
„Kilka dodatkowych kilogramów wagi wpływa na jazdę. Przesiadając się na rower ze wspomaganiem elektrycznym, trzeba zwrócić uwagę na hamowanie, które powinno być bardziej uważne. Jeśli wsiadamy na e-rower miejski, to najpewniejszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest jednoczesne używanie hamulca ręcznego oraz nożnego. Przy zakupie roweru elektrycznego warto również zwrócić uwagę na to, w jaki system hamulcowy rower został wyposażony. Markowe rowery z reguły mają hamulce odpowiednio dobrane do nieco większej masy roweru. Myślę tu przede wszystkim o większej średnicy tarcz hamulcowych lub o szczękowych hamulcach hydraulicznych. Druga ważna rzecz to sprawa rozkładu ewentualnych bagaży – jeżeli przewozimy coś na bagażniku, upewnijmy się wcześniej, że ładunek jest odpowiednio równomiernie rozłożony” – radzi menedżer ds. sprzedaży i produktów w Kreidler Polska.
Przeważnie bateria montowana jest na bagażniku rowerowym, chociaż coraz częściej można spotkać modele z akumulatorem odpowiednio przymocowanym do ramy albo rury podsiodłowej.Silnik (jednostka wspomagająca) natomiast umiejscowiony jest zazwyczaj w środku – w takiej sytuacji środek ciężkości położony jest nisko.
Aby w pełni naładować baterię o przeciętnej pojemności na poziomie 300-400 Wh, potrzeba średnio od 2,5 do 3,5 godzin. Co ważne, żywotność wykorzystywanych w e-rowerach baterii to ok. 500 cykli ładowania – potem ich osiągi ulegają pogorszeniu.
Nowoczesne systemy elektryczne umożliwiają wspomaganie o różnej mocy. W efekcie na jednym doładowaniu, czyli do wyczerpania baterii, można przejechać średnio od 70 do nawet ponad 180 km. Później rowerzysta musi już zdać się tylko na siłę własnych nóg.
„Rynek e-rowerów jest dosyć zróżnicowany, a oferta szeroka. Ceny kształtują się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy, na co wpływają m.in. wykorzystane w rowerze komponenty oraz jakość napędu. Co warte zaznaczenia, we wspomaganie elektryczne wyposażane są obecnie również rowery górskie, crossowe i trekkingowe, chociaż jeszcze całkiem niedawno takie systemy były kojarzone niemal wyłącznie z rowerami miejskimi” - podsumowuje Ireneusz Miśkowiec.
Ostatnie dni głosowania na Drzewo Roku 2015
Dąb Bolko z Hniszowa nadal na prowadzeniu, lecz reliktowa sosna z Sokolicy depcze mu po korzeniach, o trzecie miejsce walczą, konar w konar, platan Cesarz i grab Jacek. Klub
Gaja przypomina, że głosy w konkursie Drzewo Roku 2015 można oddawać tylko do końca czerwca. Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś na swojego faworyta, zrób to jak najszybciej!
Głosy można oddawać na stronie www.drzeworoku.pl. Po zagłosowaniu prosimy o potwierdzenie swojego głosu poprzez kliknięcie w link, który znajduje się w wygenerowanej wiadomości e-mail. To z drzew, które uzyska największe poparcie internautów zdobędzie tytuł Drzewo Roku 2015 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2016r.
Głosowanie zostanie zamknięte 30.06.2015 o godzinie 24.00, oficjalne wyniki zostaną opublikowane już 1. lipca, o godzinie 12.00 na stronie www.drzeworoku.pl.
Zapraszamy do odwiedzenia finalistów i zwycięzców wszystkich edycji konkursu Drzewo Roku poprzez aplikację mobilną „Drzewa z klimatem” Klubu Gaja. Przedstawia ona ciekawe przyrodniczo, historycznie i kulturowo drzewa w Polsce, a także atrakcje turystyczne oraz atlas drzew.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.