Kochamy algi za zdrowie i piękno.
Za co kochamy algi? To bardzo częsty składnik występujący w kosmetykach. Jest w pełni naturalny i niezwykle istotny w pielęgnacji skóry i leczeniu jej
dolegliwości. Ale czy tak naprawdę wiemy, czym są owe algi, o których tak często mówi się w reklamach?
Algi to jeden z najpopularniejszych naturalnych składników kosmetyków na świecie. Na Dalekim Wschodzie znany jest od tysiącleci, a współczesnej kosmetologii i medycynie estetycznej towarzyszą niemal od początku ich istnienia. A to nic innego jak morskie wodorosty, które mogą występować pod różnymi kolorami, które uzależnione są od ilości docierającego do nich światła słonecznego.
Algi mogą pochwalić się bardzo dużą zawartością minerałów niezbędnych dla prawidłowej pracy naszego organizmu, stąd też od wielu lat podbijają również świat dietetyki. Sód, wapń, potas, chlor, siarka, fosfor, jod, żelazo, fluor, miedź, selen, mangan, nikiel, witaminy C, B, E, beta karoten, kwas foliowy i bardzo dużo białka. Dlatego jest tak pożądanym składnikiem kosmetyków oraz suplementów diety.
Dzięki niezwykłym właściwościom, wyciąg z alg dostaje się do warstwy skóry właściwej, wzmacniając ją, dodając jej zdrowego koloru, a przede wszystkim chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Świetnie też działają na gojenie ran i regenerację naskórka. Coraz częściej też algi wykorzystywane są w medycynie, jako środek regulujący krążenie i chroniący serce.
ArtPark 2015 – strefa artystyczna
5–30 SIERPNIA 2015 | CODZIENNIE | WSTĘP WOLNY
PARK IM. MARSZ. E. RYDZA-ŚMIGŁEGO | WARSZAWA
ArtPark – strefa artystyczna to cykl codziennych spotkań publiczności z kulturą i sztuką w parku znajdującym się w centrum miasta, w pobliżu placu Trzech Krzyży (park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego). To projekt letniej plenerowej sceny Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, który ma już swoją kilkuletnią tradycję. To dla tysięcy mieszkańców Warszawy i okolic, a także turystów, stały punkt na kulturalno-rozrywkowej mapie stolicy. ArtPark to liczne wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle, zabawy taneczne przy muzyce na żywo, warsztaty, wystawy), zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. ArtPark to możliwość spotkania z artystami w urokliwym miejscu z niepowtarzalnym klimatem, tworzonym przez uczestników tego wydarzenia.
W ramach najbliższego ArtParku – strefy artystycznej odbędą się koncerty m.in. takich wykonawców jak: Sentido Del Tango, Wolna Grupa Bukowina, Magda Navarrete & Caravana Banda, Waldemar Rychły z zespołem, Magda Brudzińska Klezmer Trio, Bubliczki Cashubian Brass Banda. Finałowy koncert przedsięwzięcia w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza stanowił będzie jednocześnie zakończenie festiwalu oraz rozpoczęcie Dni Śródmieścia, które w tym roku zaplanowano od 31 sierpnia od 12 września 2015.
IMPREZY ARTYSTYCZNE • koncerty • spektakle
poniedziałki, wtorki, środy, piątki, soboty: 18.00
WIECZORKI TANECZNE • do muzyki na żywo
czwartki i niedziele: 18.00
PORANKI FAMILIJNE • spektakle • warsztaty • gry planszowe
niedziele: 11.00
PORANNA STREFA ARTYSTYCZNA
• dla dzieci: zabawy z plastyką
• dla dorosłych: warsztaty taneczne, tai chi, plener malarski, gry planszowe i wiele więcej…
poniedziałki – piątki: 11.00–13.00
OŁPEN SZTALUGA
otwarta przestrzeń wystawiennicza
piątki, soboty: 17.00–21.00
WYSTAWY STAŁE
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze
ZIMNA ZUPA Z AWOKADO
Marco Ghia poleca:
ZIMNA ZUPA Z AWOKADO
Czas przygotowania: 25 minut
- Poziom: średni
Składniki:
PRZYGOTOWANIE:
Umyj i osusz warzywa i zioła. Obierz ogórki, awokado oraz cebulę. Wszystkie składniki umieść w malakserze i miksuj do uzyskania gładkiego kremu. Trzymając robota włączonego, powoli wlewaj wodę do osiągnięcia pożądanej konsystencji. Dodaj sól i pieprz do smaku. Schłodź w lodówce przez co najmniej pół godziny przed podaniem.
GAZPACHO
- Czas przygotowania: 30 minut
- Poziom: łatwy
Składniki:
PRZYGOTOWANIE:
Kto powiedział, że zupa musi być gorącym daniem serwowanym tylko w okresie jesienno-zimowym? Dzięki starannie dobranym składnikom oraz recepturze zimna zupa to doskonałe danie na lato!
Namoczony wcześniej chleb zmiksuj z żółtą i zieloną papryką, obranym ogórkiem, cebulą, czosnkiem i obranymi ze skórki pomidorami. Dodaj oliwę z oliwek, ocet i sól. Wszystko dokładnie wymieszaj. Wlej zupę do dużej miski i studź w lodówce przez co najmniej godzinę. Gazpacho podawaj udekorowane paseczkami pomidora, papryki i cebuli.
Smacznego!
Zakupu pralki, na co zwracamy uwagę?
Zapewne wielu z nas pamięta czasy, kiedy dobrem luksusowym było posiadanie pralki Frani, nad którą należało się pochylać przez kilka godzin, aby wyprać
ubrania dla całej rodziny. Takie rozwiązania to teraz tylko wspomnienia, które przyprawiają nas o uśmiech. Pralki należą do sprzętów AGD, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki opowiada Mateusz Gołda z NEO24.PL – największego polskiego sklepu internetowego.
Nowe technologie to nie tylko inteligentne zegarki czy opaski badające ciśnienie. Produkty codziennego użytku rozwijają się wraz z postępem technologicznym. Na rynku dostępne są między innymi pralki, o których funkcjach jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał. Ich zastosowanie, które opierało się na praniu i wirowaniu, ewoluowało, dając użytkownikom komfort, oszczędność czasu oraz pieniędzy.
Pralka idealna
Co wyróżnia idealną pralkę? Zdania są podzielone. Zgodnie ze statystykami z największego polskiego sklepu internetowego: „Klienci zdecydowanie częściej wybierają pralki ładowane od frontu, jednak ich wielkość rozkłada się 50:50. Na rynku dostępne są modele o szerokości 45 oraz 60 cm. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z nich są częściej kupowane. Wielkość pralki uzależniona jest od indywidualnych potrzeb konsumentów, czyli ilości członków rodziny oraz prania, jak i metrażu pomieszczenia, w którym zostanie ona podłączona. Większe pralki charakteryzuje ładowność od 5,5 kg do maksymalnie 9kg, wersje slim pomieszczą 5 kg” – mówi Mateusz Gołda.
Jednym z głównych parametrów, na który zwracamy uwagę podczas wyboru pralki, jest prędkość obrotów. Najczęściej decydujemy się na te, oferujące obroty na poziomie 900 – 1200 obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im ten parametr jest wyższy, tym mniej mokre rzeczy wyciągamy z pralki, a co za tym idzie – skracamy czas suszenia. „Zaraz po ilości obrotów najczęściej zwracamy uwagę na programy, które posiada wybrany model. Są one często określane nazwami tkanin, do których są przeznaczone – bawełna, jedwab, syntetyk. Programy informują nas także o rodzaju prania – ręczne, wstępne, płukanie – oraz o tym, czy przeznaczone są do konkretnych rzeczy, czyli obuwie, spodnie, bielizna. Programy dostosowują do prania odpowiednią ilość obrotów, temperaturę wody, czas oraz kierunek ruchów bębna. Ważne jest, by konkretne materiały prać w dostosowanym do niech programie, aby uniknąć zniszczenia, odbarwień, skurczenia lub rozciągnięcia tkanin” – dodaje Mateusz Gołda. Warto zwrócić uwagę na to, czy pralka ma elektroniczny programator, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie ustawić pranie, nawet kiedy jest ciemno lub bardzo się spieszymy. Możemy mieć pewność, że przez przypadek nie ustawimy nieodpowiedniego programu.
Funkcje dodatkowe to dodatkowe zadowolenie
„Wybierając nową pralkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe funkcje, które są podobne dla wielu modeli, ale również przyjrzeć się atrakcyjności tych dodatkowych. Ciekawe programy pozwolą nam oszczędzić czas i pieniądze przy jednocześnie perfekcyjnie wykonanym praniu. Istotną funkcją pralki jest dobór wody do ilości załadunku. Często bywa tak, że potrzebujemy zrobić niewielkie pranie kilku rzeczy, a ładowność naszej pralki przekracza 6kg. Wtedy wybieramy opcję, która zapełni wodą tylko ½ wsadu, dzięki czemu oszczędzimy wiele litrów wody” – doradza Mateusz Gołda. Jednak oszczędność pieniędzy to nie jedyna zaleta wielu modeli pralek. Jedną z najciekawszych funkcji dodatkowych jest możliwość opóźnienia startu prania – dzięki niej można samodzielnie wybrać moment rozpoczęcia prania, który wybiega w przyszłość nawet do 24 godzin. Kiedy musimy zrobić pranie, ale wiemy, że w domu będziemy popołudniu, to ustawiamy program tak, aby pranie zakończyło się w momencie naszego powrotu.
„NEO24.PL ma w swojej ofercie ponad 200 modeli najlepszych pralek. Wśród nich znajdziemy takie, które wyróżniają się ciekawymi funkcjami. Na przykładpralki z systemem zraszania, które posiadają w bębnie zbieraki przenoszące podczas ruchów bębna wodę z jego spodu i zraszają nią bieliznę od góry. Przyspiesza to nawilżanie, nasycanie detergentem oraz płukanie, a sama pralka z tą funkcją jest ekonomiczna, ponieważ może prać w mniejszej ilości wody”.
Zakup odpowiedniej pralki wymaga dostosowania ilości jej programów oraz funkcji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ilość modeli dostępnych w sklepie sprawia, że klienci coraz chętniej decydują się na zakupy internetowe. Pozwala to na maksymalne zaoszczędzenie czasu, który byłby potrzebny na wizytę w sklepie stacjonarnym. Ponadto w kilka minut klienci mogą zostać właścicielami nowoczesnego sprzętu AGD i RTV czy elektroniki. Gwarantujemy szybką przesyłkę, która w ciągu maksymalnie 48h znajdzie się w wybranym przez klienta miejscu. Dzięki indywidualnemu wyborowi formy dostawy przesyłki trafią do nowych właścicieli dostarczone przez kuriera, listonosza lub do samodzielnego odbioru w placówkach RUCHu. NEO24.PL dla osób niecierpliwych przygotował również opcję szybkiego dowozu w czasie do 4 godzin, dzięki czemu jeszcze tego samego dnia możemy cieszyć się zakupem naszej nowej pralki.
Dobra, niezawodna, ekonomiczna i funkcjonalna pralka jest gwarantem oszczędności czasu oraz pieniędzy, a także sprawia, że nasze ulubione ubrania oraz pościel zostają czyste i świeże na dłużej. Decydując się na kupno lub wymianę obecnego sprzętu, warto poznać wszystkie funkcje i parametry wybranej pralki, aby jak najdłużej cieszyć się korzyściami płynącymi z jej użytkowania.
Kasza i owoce - letnie orzeźwienie - przepisy
Przepisy przygotowane w ramach kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”
- Mus z kaszy manny z białą czekoladą i truskawkami – przepis Andrzeja Polana
Składniki:
- 500 ml mleka
- ok. 200 g kaszy manny
- 6 tabliczek białej czekolady
- 500 ml śmietany 36%
- 1 kg truskawek
- świeża mięta
- 1 cytryna
- syrop z kwiatów czarnego bzu
Wykonanie:
Mleko zagotowujemy, wsypujemy kaszę mannę do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Czekoladę rozpuszczamy i dodajemy do kaszy. Dokładnie mieszamy i studzimy.
Śmietanę ubijamy na sztywno, i dodajemy partiami do już powstałej masy z kaszy i czekolady. Mieszamy i studzimy.
Truskawki łączymy z posiekaną miętą, skórką z cytryny i syropem z kwiatów czarnego bzu.
- Zimna zupa z arbuza i malin z kluseczkami z kaszy kukurydzianej – przepis Andrzeja Polana
Składniki:
- 1.5 kg arbuza
- 200g malin
- cytryna
- cukier do smaku
- 1 szk. kaszy kukurydzianej
- 1 łyżka masła
- 200g półtłustego twarogu mielonego
- 1 łyżka cukru
- 2 jajka
- mleko skondensowane słodzone
Przygotowanie:
Gotujemy wodę z cukrem i dodajemy masło. Do wody wrzucamy kaszę i gotujemy ją tak długo, aż zgęstnieje. Studzimy i mieszamy z twarogiem i jajkami. Z masy formujemy nieduże kluseczki i wrzucamy je na wrzątek. Po wypłynięciu na wierzch, odcedzamy je .
Arbuza miksujemy z połową malin. Doprawiamy sokiem z cytryny i cukrem. Do zupy dodajemy pozostałe maliny, możemy dodatkowo drobno wkroić arbuza. Całość schładzamy w lodówce.
Kluseczki przed podaniem przesmażamy na maśle, skrapiamy mlekiem skondensowanym, a owocową, zimną zupę podajemy w kubku.
Smacznego!
- Naleśniki z farszem z twarożku, kaszy owsianej, brzoskwini i żurawiny – przepis Doroty Wdowińskiej-Rozbickiej
Składniki:
naleśniki:
- 2 jajka
- 2 szkl mąki
- 1 szkl wody
- 1 szkl mleka
- szczypta soli i cukru
- olej
farsz:
- 200g twarożku śmietankowego
- 4 łyżki ugotowanej kaszy owsianej łamanej
- 3 brzoskwinie
- 2 łyżki suszonej żurawiny
- łyżeczka miodu
Wykonanie:
Do miski przesiewamy mąkę, wbijamy jaja, dodajemy cukier, sól, wlewamy wodę i mleko. Wszystko miksujemy aż ciasto będzie gładkie, jednolite o konsystencji śmietany.
Ciasto odstawiam na pół godziny.
Rozgrzewamy patelnię, którą spryskujemy odrobiną oleju. Wlewamy chochlę ciasta i rozprowadzamy po całej patelni.
Smażymy na rumiano z obu stron.
Usmażone naleśniki układamy na talerzu jeden na drugim by zachowały miękkość i elastyczność.
Twarożek śmietankowy mieszamy z kaszą owsianą, pokrojonymi w kosteczkę brzoskwiniami i posiekaną suszoną żurawiną. Doprawiamy do smaku miodem.
Tak powstałym farszem nadziewamy naleśniki i zwijamy.
- Sałatka z kaszą jęczmienną i owocami – przepis Doroty Wdowińskiej-Rozbickiej
Składniki:
- 0,25 kg kaszy jęczmiennej wiejskiej
- 1 serek wiejski
- 0,25 kg truskawek
- 1 gruszka lub jabłko
- 5 brzoskwiń
- 25 g rodzynek
- 25 g suszonej żurawiny
- 50 g suszonej moreli
- 50 g suszonej śliwki
- 25 g ziarna słonecznika
- 1 łyżka miodu
- kilka listków świeżej melisy lub mięty
Wykonanie:
Kaszę jęczmienną gotujemy w proporcji 1 część kaszy i 2 części wody ze szczyptą soli i cukru. Pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie mieszamy widelcem, by ziarna kaszy rozdzieliły się
i przekładamy do salaterki.
Truskawki, gruszkę i brzoskwinie kroimy w kostkę i dodajemy do kaszy.
Do kaszy dodajemy również serek wiejski (razem ze śmietanką), posiekane suszone owoce, miód
i listki ziół.
Mieszamy wszystko i podajemy.
- Szaszłyki z arbuza i kaszy manny – przepis Doroty Wdowińskiej-Rozbickiej
Składniki:
arbuz
- czarne porzeczki
- ok. 3 łyżki kaszy manny
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego (np. owsiane, jaglane)
- cukier lub miód do smaku
- 2 łyżeczki siemienia lnianego
- 2 łyżeczki ziaren słonecznika
Wykonanie:
Do rondelka wlewamy mleko i podgrzewamy, słodzimy do smaku. Siemię lniane i ziarno słonecznika mielimy w młynku do kawy i wrzucamy do mleka. Do gotującego się mleka wsypujemy cienką strużką kaszkę, cały czas mieszając dynamicznie. Gotujemy jeszcze minutę - kasza powinna być gęsta.
Gorącą kaszę wylewamy do prostokątnego naczynia i zostawiamy do wystygnięcia. Kroimy kostkę.
Arbuza kroimy w plastry i przy pomocy foremek do wycinania ciastek wycinamy kształty. Na patyczki do szaszłyków wbijamy arbuza, kostkę z kaszy manny, porzeczki.
- Truskawkowy koktajl z kaszą owsianą – przepis Doroty Wdowińskiej-RozbickiejSkładniki:
- 1 szklanka truskawek
- 1 szklanka mleka lub jogurtu naturalnego
- 3 łyżki ugotowanej kaszy owsianej (lub jej rozdrobnionej wersji – płatków owsianych)
- łyżka miodu
Wykonanie:
Truskawki myjemy, osuszamy i obrywamy szypułki. Do blendera wrzucamy ugotowaną kaszę owsianą, truskawki, wlewamy mleko i miód. Miksujemy wszystkie składniki na gładki koktajl.
Przelewamy do szklanek i podajemy.
Magiczny olej kokosowy
Olej kokosowy zyskuje na popularności. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Używany jest zarówno w celach spożywczych, jak i kosmetycznych. Jest
bardzo zdrowy i ma wiele właściwości pielęgnacyjnych., nie bez powodu został więc uznany za najzdrowszy olej na świecie. Jego właściwości wykorzystywane są między innymi do walki ze zbędnymi kilogramami. Olej pochodzi z miąższu kokosa, ma delikatny smak i aromat kokosowy. Nie powoduje odkładania się tłuszczu w organizmie, za to doskonale spala kalorie. Jak dowodzą badania, jest skuteczny szczególnie w wypadku walki z otyłością brzuszną, stąd polecany jest jako świetny środek dla osób, które z powodu tego rodzaju otyłości, mają również problem z układem krążenia. Obniża również poziom złego cholesterolu w organizmie człowieka, jednocześnie stymulując produkcję tego dobrego. Osoby chorujące na cukrzycę mogą stosować go bez obaw, stabilizuje bowiem poziom cukru we krwi. Olej kokosowy ma postać stałą, a jego rozpuszczanie rozpoczyna się w temperaturze 26 stopni. W postaci przed rozpuszczeniem jest barwy białej. Jest idealny do smarowania nim kanapek, jest dobrym składnikiem do słodkich deserów, którym nadaje delikatny kokosowy aromat. Nie jest najtańszy i należy pamiętać, że jego data przydatności do spożycie zwykle jest krótka. Warto jednak w niego zainwestować, bo jest bardzo zdrowy. Należy wybierać olej tłoczony na zimno, ten produkowany na ciepło jest pozbawiony wszelkich dobroczynnych właściwości, ma dłuższą datę ważności i jest zdecydowanie tańszy, ale nie jest wart zakupu. Olej kokosowy pomaga walczyć z wirusami, grzybami i bakteriami. Określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Jego zastosowanie w kosmetyce jest coraz szersze. Udowodniono, ze świetnie wpływa na poprawę kondycji włosów, jest także składnikiem kremów nawilżających. Zwalcza objawy trądziku, wygładza, uelastycznia, a także jak dowiedziono, ma właściwości związane z wybielaniem zębów, stad robi się na jego bazie pastę wybielającą.
Przepis na wakacyjny tort
Lekki i wytworny w swej prostocie deser na każdą okazję. Wyrazisty smak owoców sezonowych – porzeczek, malin i truskawek, równoważy subtelny krem z dodatkiem białej
czekolady. Tort idealny każde letnieprzyjęcie.
SKŁADNIKI:
- Spody tortowe jasne 400 g Dan Cake,
- Dżem z czarnej porzeczki,
- Jedno opakowanie serka mascarpone 250g,
- Pół szklanki śmietanki kremówki 36%,
- Pół szklanki cukru białego
- 100 gram białej czekolady,
- 1/2 szklanki herbaty malinowej,
- 1 łyżeczka cukru,
PRZYGOTOWANIE
Śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno, dodając powoli pół szklanki cukru. Następnie ostrożnie po łyżce dodajemy serek mascarpone, stale mieszając łyżką.
Przygotowujemy poncz – do nasączenia biszkoptów. Starannie mieszając herbatę i łyżeczkę cukru. Czekoladę ucieramy na grubych oczkach tarki. Do dekoracji.
Pierwszy spód tortowy układamy na tacy i nasączamy przygotowanym wcześniej pączem, nie za dużo by nie przemoczyć biszkoptu. Na spodzie równo rozsmarowujemy dżem porzeczkowy, następnie układamy 1/2 przygotowanego kremu, przykrywamy drugim nasączonym spodem . Na wierzch i boki tortu nakładamy pozostały krem i wyrównujemy. Boki Tortu starannie obsypujemy wcześniej startą białą czekoladą.
Na torcie układamy owoce sezonowe. Następnie schładzamy tort w lodówce.