Domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Pieczenie, drapanie i uczucie palenia w gardle to nieprzyjemne objawy, które nie pozwalają nam
normalnie funkcjonować w dzień i spać w nocy. Istnieje kilka sposobów, jak skutecznie radzić sobie z tym stanem. Zanim polecimy do apteki, warto próbować zwalczyć infekcję w gardle domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należy płukanie gardła wodą z solą czy roztworem z ziół jak szałwia, rumianek, które mają właściwości ściągające, bakteriobójcze i hamują rozwój drobnoustrojów w gardle, wspomagając procesy gojenie podrażnionej śluzówki. Ponieważ w procesie zapalnym, w gardle niezwykle ważne jest niedopuszczanie do wysuszenia śluzówki, trzeba spożywać dużo płynów w regularnych odstępach czasu. Pomoże też herbata z cytryną, napar z rumianku czy sok malinowy. Jeżeli te domowe specyfiki nie przyniosą spodziewanego efektu, należy sięgnąć po leki z apteki. Na rynku mamy bardzo duży wybór pastylek i tabletek do ssania, które ukoją ból gardła skutecznie i szybko. Wybierać możemy w różnych smakach, a także dostosowując dawkę leku na intensywności bólu. Oprócz tabletek do ssania mamy również w aptekach specjalne płukanki na bolące gardło lub leki w sprayu, które można dawkować w określone miejsce bólu za pomocą atomizera. Aby ból gardła nie uprzykrzał nam życia, warto swoją jesienną dietę wzbogacić w produkty wspomagające odporność lub zastosować preparaty witaminowe, które wzmocnią naszą podatność na zapadanie na infekcje.
Wilanowski Atelier ożywiamy dawną sztukę haftu.
WARSZTATY HAFTU DLA POCZĄTKUJĄCYCH zajęcia dla dorosłych
W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną sztukę haftu. Od czterech lat organizujemy warsztaty, dzięki którym w Wilanowie powstaje wyjątkowa w Polsce przestrzeń rozwoju tej zanikającej sztuki. Tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z haftem zapraszamy na warsztaty dla początkujących!
Zwiedzając pałac, na każdym kroku spotykamy się ze sztuką haftu – nieco zapomnianą, ale jakże dekoracyjną i efektowną. Jednym z jej najznamienitszych przykładów może być makata jedwabna z XVII–XVIII w., tradycyjnie uznawana za kołderkę królowej Marysieńki. Na niej starannie ułożone, różnokolorowe jedwabne nici tworzą misternie skomponowane wzory. Proponujemy naukę odtwarzania tych skomplikowanych wzorów podczas warsztatów haftu, na które zapraszamy już w październiku.
MIEJSCE: Wozownia, sala edukacyjna Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
TERMINY: 3, 10, 17, 24, 31 października, godz. 15.00–18.30
KOSZT KURSU: 250 zł
KONTAKT:
Nela Kokoszka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 22 544 28 38
Vienna Design Week 2015
Po Wiedeńskim Tygodniu Mody przyszedł w austriackiej stolicy czas na kolejne ważne wydarzenie w branży designu Wiedeński Tydzień Designu – Vienna Design Week 2015.
Vienna Design Week, który zagości w Wiedniu między 25. września a 04. październikiem 2015 r. to kolejny obowiązkowy termin dla designerów i projektantów. Wystawy, dyskusje panelowe, wykłady, rozmowa z artystami, specjalne wycieczki z przewodnikiem, instalacje uczynią Wiedeń Mekką dla fanów designu i ekspertów z całego świata.
W tym roku w centrum zainteresowania organizatorów pozostała dawna dzielnica robotnicza Wiednia, zresztą po dzień dzisiejszy najbardziej zaludniona, dzielnica Favoriten. Na jej obszarze znajduje się też dworzec główny, który wraz z przyległym terenem jest obecnie największym obszarem w Wiedniu poddanym projektowi urbanistyczno-planistycznemu.
W programie uwzględniono również wiele punktów poświęconych francuskiemu designowi, jako że, Francja jest w tym roku krajem gościnnym Vienna Design Week.
Szczegółowy program festiwalu:
www.viennadesignweek.at
Vienna Design Week 2015
25. września - 04. października 2015
1070 Wiedeń
Jesienne porządki
Często słyszymy opinię, że generalne porządki należy przeprowadzać wiosną. Prawda jest trochę inna. Sprzątanie na szeroką skalę powinniśmy przeprowadzać co
najmniej raz na kwartał, przy zmianie pory roku. Dzisiaj kilka słów o porządkach przygotowujących nas na nadchodzącą jesień. Wraz z nadejściem jesiennych dni przychodzi pora uprzątnięcia letniego bałaganu i przygotowanie domu i ogrodu do zimy. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Umyj okna i wypierz firany
Podczas letnich upałów nasze otwarte na oścież okna i firany były narażone na unoszący się pył i kurz. Trzeba więc zadbać i o te elementy. W wypadku okien szczególnie warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni w tym roku. Mycie okien podczas pochmurnego i zimnego listopada jest dużo bardziej nieprzyjemne, niż mycie ich w trakcie ostatnich ciepłych promieni słonecznych. – Do mycia okien warto wybierać specjalne ściereczki i pucerki, które dzięki większej ilości włókien mikroaktywnych wystarczy nasączyć wodą. Powierzchnia ściereczki przypomina w dotyku skórę i jest idealnie gładka, dzięki czemu na szybie nie zostaną, drobne włoski, smugi i zacieki – mówi Piotr Piecha, Dyrektor ds. Marketingu marki Vileda. Nie zapomnijmy też przy myciu okien o wypraniu firan. Podczas ciepłych dni są one szczególnie narażone na zabrudzenie, poprzez osiadanie na nich różnych pyłków czy zanieczyszczeń.
Uprzątnij przestrzeń wokół domu
Jesień w ogrodzie to piękne kolory i niezwykły zapach, ale też czas wielu prac. Przygotowanie ogrodu do zimy jest niezwykle ważne. To, co zrobimy jesienią, rzutuje na wiosenne przebudzenie się ogrodu. Konieczne jest skoszenie trawnika i regularne grabienie liści. Warto pamiętać też o ostatnim nawożeniu. Nie stosujmy jednak nawozów z azotem, który powoduje rozrost i krzewienie. Jesień to również dobry czas na przesadzanie roślin dwuletnich (malwy, bratki, niezapominajki). Prace ogrodowe, szczególnie w chłodniejsze już dni, mogą być mniej przyjemne. Aby ułatwić sobie zadanie, dokładnie zaplanujmy wszystko, co mamy do zrobienia i zaopatrzmy się w potrzebny sprzęt. Pamiętajmy o specjalnych rękawicach. – Wybierając rękawice do prac w ogrodzie, zdecydujmy się na takie, które wykonane są w „oddychającego” materiału. W rękawicach Perfect Fit ręce się nie pocą, a materiał doskonale przylega do dłoni. Dzięki temu wszystkie prace są zdecydowanie łatwiejsze i komfortowe .
Wyczyść taras, balkon i podjazd
Tarasy i balkony, szczególnie drewniane, wymagają specjalnej konserwacji. Wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do szybkiego niszczenia i nieestetycznego wyglądu. – Czyszczenie tarasów, balkonów i podjazdów trzeba zacząć od dokładnego pozamiatania powierzchni. Najlepsze będą specjalnie przeznaczone do tego szczotki. Szczotka zewnętrzna 2w1 od Viledy skonstruowana jest z dwóch rodzajów włosia, dzięki czemu zbiera nawet najmniejsze cząstki brudu. Po dokładnym zamieceniu całą powierzchnię należy spłukać wodą – mówi Piotr Piecha. Zwróćmy uwagę również na mchy i porosty. Mogą one zniszczyć posadzkę albo drewno. Jeśli dokładnie wyszorujemy całą powierzchnię możemy mieć pewność, że wiosną nie będziemy musieli o nic się martwić.
Jesienne porządki to przykry obowiązek, ale warto o nie zadbać, żeby już od pierwszych dni wiosny cieszyć się piękną pogodą i zadbanym domem oraz ogrodem.
48 metrów bieżących sztuki
48 metrów bieżących sztuki
- tkanina i grafika - wystawa prac Izabeli Wądołowskiej.
Wystawa czynna od 25 września do 11 października 2015 r.
Finisaż wystawy z udziałem artystki odbędzie się
w piątek 9 października 2015 r. o godz. 18.00
podczas Filmowego Wieczoru Sztuk otwierającego
XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego
im. Jana F. Lewandowskiego - RePeFeNe 2015.
Wystawa powstała dzięki programowi grantowemu
„Tyski Bank Kultury” Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
DLACZEGO TKANINA
Od dłuższego juz czasu staram się swoją twórczość, przede wszystkim graficzne prace włączać do sztuki użytkowej. Lubię, kiedy moje działania są częścią jakiejś większej całości, lubię zestawiać, komponować, budować, cudować. Stąd moja ostatnia sympatia do tworzenia np. ilustracji książkowej; stąd przez ostatnie lata praca w teatrze jako scenograf. To są twory, które spełniają rolę w jakiejś mierze służalczą, dopełniającą, użytkową - taka mnie aktualnie interesuje. Od dwóch lat ze swoich ilustracji drukuję tapety. Moim marzeniem było zacząć przenosić je na tkaniny. Lubię wielofunkcyjność tkaniny. To, że się w nią ubieramy, śpimy pod nią, nakrywamy stoły, osłaniamy okna, tapicerujemy meble, itd. Jest wszędzie. Głównym moim celem takich działań jest ciągłe przybliżanie i przyciąganie obrazów, niebanalnych ilustracji do naszej codzienności tak by stały się częścią przestrzeni, w której żyjemy, by stały się naszym współlokatorem, towarzyszem.
Izabela Wądołowska
Izabela Wądołowska - ur. w 1978 r. w Tychach. Absolwentka ASP w Katowicach. Dyplom
uzyskała w roku 2003 w Katedrze Grafiki Warsztatowej, prezentacja dodatkowa - malarstwo. Od 2005-2008 roku współtworzyła Stowarzyszenia Młodych Twórców StrefArt z Galerią StrefArt w Tychach. Przez dwa pierwsze lata jego istnienia pełniła funkcję prezesa i kierownika artystycznego. Swoje prace malarskie i graficzne wystawiała wielokrotnie w kraju i zagranicą. W latach 2004-2007 studiowała podyplomowo w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii przy ASP w Warszawie. Jako scenograf i kostiumolog współpracowała z wieloma teatrami w Polsce: Ateneum, Studio, Roma, Bajka, Teatr Powszechny w Warszawie oraz w Katowicach, Wałbrzychu, Olsztynie, Kielcach, Koszalinie, Łodzi, Krakowie. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych, projektowaniem graficznym i projektowaniem wnętrz. Od 2013 roku prowadzi działalność Double Room, która oferuje unikatowe, autorskie wzory/ilustracje przetwarzane i przedrukowywane na formy użytkowe, meble, tapety, tkaniny. W maju 2015 wraz z Olgą Ślusarczyk stworzyła markę modową PRINTcess, której znakiem rozpoznawczym jest print, tkanina zadrukowana ilustracją autorstwa Izabeli. Stypendystka Ministra Kultury 2007 i 2009 roku.
Wakacje dla seniorów
Wakacje dobiegły końca i czas wracać już do pracy i szkoły. Jednak nie jest powiedziane, że senior nie może nadal korzystać z trwającego przecież w najlepsze lata. Szczególnie, że w tym roku
lato nam sprzyja i pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku i podróżowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby na emeryturze wykorzystały ten czas na odpoczynek na wyjeździe. Wiele ośrodków wczasowych proponuje właśnie takie rozwiązanie. Gdy rodzice i młodzież opuszczają górskie czy nadmorskie kurorty, hotele i pensjonaty kierują swoją ofertę właśnie do seniorów. Ma ona wiele zalet, a przede wszystkim to, że w takich miejscach panuje w końcu cisza i spokój, zamiast gwaru i krzyku na deptakach. Można znacznie więcej zwiedzić i uniknąć stania w kilometrowych kolejkach w sklepach, restauracjach, muzeach czy innych miejscach wypoczynku. Ceny po sezonie również stają się atrakcyjniejsze. Można ten czas doskonale wykorzystać na odpoczynek, oszczędzając również w stosunku do cen, które panowały w sezonie wakacyjnym. Zdecydowanie niższe będą koszty takiego wypoczynku, widoczne nie tylko w cenie noclegów, ale również cen panujących w sklepach w miejscowościach turystycznych. Dodatkowym atutem jest również brak upału, który często doskwiera osobom starszym. Spacery brzegiem morza, leśną ścieżką czy górskim szlakiem to czysta przyjemność, dodatkowo wzbogacająca odpoczynek. Dla osób chcących poleżeć na plaży, nie będzie problemu z miejscem na rozbicie parawanu, a także dodatkowo będzie cisza i spokój. Taki wypoczynek to nie tylko sama przyjemność, ale również oszczędność, co jest ważne do osób starszych. Przebywanie na łonie natury to czas na odpoczynek, wyciszenie, ulubioną lekturę i delektowanie się wypoczynkiem. Można wybrać miejsce odpoczynku, które ulży w problemach zdrowotnych i poprawi nasz stan zdrowia oraz kondycję. W wielu ośrodkach realizowane są odpowiednie zajęcia dla osób starszych, ciekawe wycieczki i wydarzenia, które mają urozmaicić pobyt i wypoczynek.
ML
Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli
Zimowe wspomnienie lata. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli
Winogrona zbiera się w grudniu, przy -9°C. Większość wody zawartej w jagodach jest już zamarznięta, stąd ograniczona ilość soku przy jednocześnie dużej koncentracji cukru, kwasów i aromatów. Właśnie dlatego Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli ma niezwykle przyjemny, słodki, owocowy smak, przywodzący na myśl najmilsze, wakacyjne wspomnienia.
Ten pierwszy gruziński biały icewine powstaje z jednej z najpopularniejszych w Gruzji odmian winogron – Rkatsiteli – pochodzących z winnicy Kondoli w regionie KAKHETI.
Limitowana jakość
Już po zebraniu owoce są ręcznie sortowane, a następnie łagodnie tłoczone w prasie koszowej. Następnie umieszcza się je w nierdzewnych stalowych kadziach, gdzie przez dwa miesiące fermentują w kontrolowanej temperaturze 16-18°C. Kolejny etap produkcji to sześciomiesięczna stabilizacja w temperaturze 0°C. Na końcu tego etapu wino jest delikatnie filtrowane i butelkowane. Po rozlaniu do butelek dojrzewa jeszcze przez sześć miesięcy, aby osiągnąć optymalny aromat, smak oraz barwę. Produkcja jest limitowana: z jednego zbioru powstaje tylko siedem tysięcy butelek o pojemności 0,375 l.
Słodkie tropiki
Pierwsze wrażenie po skosztowaniu Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli to uczucie świeżej słodyczy z wyczuwalną skórką cytrynową w tle. Zrównoważony smak wina pozostawia po sobie długie, przyjemne wspomnienie. Aromat to przede wszystkim owoce tropikalne: brzoskwinia, banan, cytryna, ananas, nektarynka, skórka pomarańczy. Całości dopełnia piękny, jasnozłoty kolor z mieniącym się odcieniem srebra. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli najlepiej podawać jako aperitif lub do deserów. Wybornie smakuje w połączeniu z sernikiem.