Babcia NIANIA, Dziadek NIANIEK
Babcia NIANIA, Dziadek NIANIEK – czyli jak w 9 dni zostać najlepszym opiekunem na świecie!
Fundacja Zobacz… JESTEM (www.zobaczjestem.pl) zaprasza osoby od 60 r.ż. na BEZPŁATNE spotkania warsztatowo-wykładowe przygotowujące do roli wykwalifikowanego opiekuna dziecka w wieku 0-6 lat. Mile widziane są również Babcie i Dziadkowie, którzy sprawują opiekę (lub do tego się przymierzają) nad swoimi wnuczkami i wnukami! Spotkania poprowadzą psycholog, seksuolog, lekarz, farmaceuta, dietetyk oraz prawnik. A o tym, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę, opowie prawdziwy rekruter. Na jednym ze spotkań będziemy gościć Pana Dzielnicowego, który opowie o metodzie „Na Wnuczka”.
Zaczynamy 8 sierpnia 2015 roku o 9:00, a kończymy 28 listopada 2015.
Dokładny harmonogram spotkań. Można uczestniczyć zarówno w jednym spotkaniu, jak i we wszystkich:
SPOTKANIE 1
Rozwój: fizyczny, emocjonalny, społeczny, poznawczy dziecka do 6 r.ż.
Termin: 8 sierpień, 9:00-15:00
Prowadzący:
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog
Agnieszka Stachowicz – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
SPOTKANIE 2
Choroby wieku wczesnodziecięcego – jak reagować, jak rozpoznawać i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Termin: 22 sierpień, 9:00-15:00
Prowadzący:
Alicja Sapała-Smoczyńska – lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii
Agnieszka Stachowicz – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
SPOTKANIE 3
Wychowanie dzieci w wieku 0-6 lat – dawniej a dziś: normy, zasady, sposoby rozwiązywania konfliktów, prawidłowa komunikacja, kreatywna zabawa i wspierania rozwoju dziecka
Termin: 19 wrzesień, 9:00-15:00
Prowadzący:
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog
Agnieszka Stachowicz – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
SPOTKANIE 4
Leki stosowane u dzieci w wieku0-6 lat – Co? Jak? Dlaczego? Kiedy pomoże, a kiedy zaszkodzi?
Termin: 3 październik, 9:00-15:00
Prowadzący:
Małgorzata Serafin-Nasewicz i Tomasz Nasewicz – magistrzy farmacji
SPOTKANIE 5
Żywienie dzieci w wieku 0-6 lat – zdrowe jedzenie sposobem na niejadka i łakomczuszka
Termin: 17 październik, 9:00-15:00
Prowadzący:
Karolina Mazurczak – psycholog, dietetyk
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog
SPOTKANIE 6
Pomoc przedmedyczna u dzieci w wieku 0-6 lat – gdy to nie tylko gorączka a karetka jest w drodze…
Termin: 31 październik, 9:00-15:00
Prowadzący:
Alicja Sapała-Smoczyńska – lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii
Agnieszka Stachowicz – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
SPOTKANIE 7 i 8
Prawo a dziecko
Termin: 14 listopad, 9:00-11:00
Prowadzący: Dagmara Bartkowiak – prawnik
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog
Rozmowa rekrutacyjna
Termin: 14 listopad, 11:00-15:00
Prowadzący:
Dorota Wiśniewska – specjalista ds. rekrutacji
SPOTKANIE 9
Zagrożenia i uzależnienia – bezpieczne otoczenie
Termin: 28 listopad, 9:00-15:00
Prowadzący:
Danuta Wieczorkiewicz – psycholog, seksuolog
Agnieszka Stachowicz – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży
---
Miejsce:
Fundacja Zobacz… JESTEM
ul. Czerniakowska 159, klatka I, domofon 100, Warszawa
Koszt:
BEZPŁATNE
Dodatkowe informacje, terminy i zapisy:
Agnieszka Stachowicz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 883 336 883
Uzdrawiająca moc…tequili!
Góry Izerskie - kilkadziesiąt kilometrów górskich tras rowerowych do pokonania, błoto i walka z wytrzymałością. Po sportowym zwycięstwie zjazd do Świeradowa Zdroju, gdzie
czeka zdrowy lunch oparty na sezonowych produktach. A na koniec - wysokoprocentowy zabieg z użyciem meksykańskiej wódki i limonki, który rozgrzewa i relaksuje mięśnie po aktywnym wysiłku, stymulujący krążenie krwi masaż na bazie olejków z czarnego pieprzu, kamfory i cytryny, czy oczyszczający peeling z solą himalajską – to tylko kilka propozycji z unikalnego Menu SPA dla aktywnych mężczyzn w Cottonina Villa & Mineral SPA Resort. W Polsce już co dziesiąty mężczyzna korzysta z usług wellness. Bez wątpienia ma na to wpływ społeczny trend regularnego uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Czasy, w których jedynie kobiety były bywalczyniami SPA odeszły w zapomnienie. Z biegiem lat mężczyźni stali się bardziej świadomi swojego wyglądu, a co więcej potrzeb swojej skóry, która co prawda jest dużo bardziej odporna na czynniki zewnętrzne niż kobieca, ale tak samo potrzebuje starannej i systematycznej pielęgnacji. Aktywność fizyczna w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, traktowanie skóry perfumowanymi środkami myjącymi, zanieczyszczenia, sól zawarta w pocie, chlorowana woda w basenie, klimatyzowane pomieszczenia negatywnie wpływają na skórę każdego aktywnego mężczyzny. Warto więc oddać się w ręce profesjonalisty, który wykona serię zabiegów poprawiających kondycję skóry na całym ciele. Dolegliwości takie jak: zaskórniaki, czy podrażniona i wysuszona skóra – z którymi najczęściej borykają się mężczyźni znikną w mgnieniu oka. W menu pierwszego w Polsce Mineral SPA w Cottoninie znajduje się szeroki wachlarz rewitalizujących skórę zabiegów oraz masaży dedykowanych mężczyznom, które wydobędą z nich uśpioną energię, pobudzą krążenie krwi i zrelaksują napięte mięśnie, a co najważniejsze pozwolą im się maksymalnie zrelaksować i naładować baterię na kolejne sportowe wyzwania.
Góry do pokonania
Aktywny wypoczynek w Górach Izerskich będzie doskonałym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy nie chcą rezygnować z codziennej aktywności podczas urlopu. W okolicy malowniczo położonego Świeradowa-Zdroju, znajduje się wiele szlaków pieszych i Nordic Walking. Ponadto, nieopodal znajdują się dwa doskonale przygotowane kompleksy: polsko-czeskie ścieżki rowerowe Single Track – pierwszy w Europie całościowy system tras MTB. Rowerzyści mają możliwość jazdy po blisko 80 kilometrach tras o 4 różnych stopniach trudności, które zadowolą zarówno amatorów ekstremalnych zjazdów typu Downhill, jak również tych, którzy wybierają się na rekreacyjną wycieczkę. Zaś okoliczne zabytki takie jak: Zamek Czocha, Zamek Frydlant i Czarci Młyn sąsiadujący z Cottoniną zachęcają do męskich wypraw.
Magia zabiegów dla aktywnych
Na poprawienie kondycji skóry szczególnie polecamy wysokoprocentowy zabieg Tequila Sunrise, który jest zaskakującym połączeniem odświeżającego limonkowego peelingu z pobudzającym krążenie masażem wykonanym na bazie tradycyjnej, meksykańskiej wódki. Wyciąg z limonki dostarczy dużą dawkę witaminy C, która nie tylko wzmocni, ale i zrewitalizuje skórę i naczynia krwionośne, a drobne kryształki soli w naturalny sposób oczyszczą powierzchnię skóry i pobudzą krążenie. Wykorzystywana w specjalistycznym masażu tequila nie tylko relaksuje i rozgrzewa, ale również pobudza pracę układu krwionośnego, zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe oraz niweluje przeciążeniowe bóle stawów. Doskonałym zabiegiem dla sportowców i osób aktywnych fizycznie jest również Terapia magnezem. To energetyczna kąpiel w oryginalnych i opatentowanych przez holenderskich naukowców płatkach magnezowych oraz odprężający mięśnie masaż na olejku lub żelu magnezowym. Dostarcza organizmowi najczystszej, naturalnej formy magnezu – chlorku magnezu, który ze względu na wysoki stopień nasycenia jest pięć razy bardziej efektywną suplementacją, niż przyjmowanie magnezu doustnie. Podczas wyjątkowej kąpieli jony magnezu są wchłaniane przez skórę do komórek całego ciała, czyniąc kąpiel niesamowicie odprężającą fizycznie i psychicznie. To sposób na szybką regenerację mięśni oraz antidotum na kumulowanie się w mięśniach kwasu mlekowego. Zabieg ten jest zalecany po wysiłku fizycznym oraz jako firma uzupełniania niedoborów magnezu.
Upały zagrożeniem dla układu krążenia
Upały zagrożeniem dla osób ze schorzeniami układu krążenia
Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie
temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Te pozornie niegroźne objawy mogą być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia. To dla nich upalne dni stanowią poważne zagrożenie. Szczególnie one powinny pamiętać w czasie fal upałów o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą: częstsze pomiary ciśnienia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu.
Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.
„Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia to szansa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci u osób poniżej 65 roku życia. Tymczasem jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie” tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie *1 Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.
Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń. Szansą do sprawdzenia stanu zdrowia w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego są również bezpłatne pomiary ciśnienia oraz badania wieku serca organizowane w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”. W 2015 r. badania będą wykonywane na rynkach miast, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.
*1 Raport PBS na zlecenie grupy Polpharma „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, styczeń 2014 r.
Zdrowe sposoby na upały
W końcu mamy lato i żar leje się z nieba. Oczywiście, to dobry czas żeby wygrzać zmęczone mięśnie i kości, jednak dla wielu z nas takie temperatury to
po prostu męczarnia. Można je znosić nieco łagodniej poprzez zastosowanie odpowiednich patentów, również tych żywieniowych. Niewielu z nas wie, że na upały najlepsza jest sól i zioła.
Podczas upalnej pogody nasz organizm męczy się dwa razy bardziej niż zwykle, a to oznacza że przemiana materii jest znacznie szybsza i wypłukiwanie oraz wydalanie wartości odżywczych i minerałów z organizmu również przebiega znacznie szybciej niż w normalnych warunkach. W końcu pot działa w na nasz organizm tak samo jak płyn chłodniczy w samochodzie. Pod wpływem temperatury rozszerzają się nasze naczynka krwionośne a to oznacza, że krew krąży szybciej i szybciej wytracane są wszelkie niezbędne pierwiastki. Pot z kolei ma za zadanie schładzać skórę, a tym samym cały organizm przed przegrzaniem.
Równie pomocna w zwiększeniu wytrzymałości organizmu w tym czasie może okazać się odpowiednia dieta. Po pierwsze jedzenie lodów, a najlepiej domowej roboty sorbetów ze zmiksowanych i zamrożonych owoców, skutecznie ochłodzi nas od środka, a przy okazji pomoże spalić trochę kalorii. Organizm potrzebuje bowiem znacznie więcej energii na ogrzanie lodów niż w rzeczywistości one dostarczają. Unikajmy też ciężkiego, tłustego jedzenia. Wybierajmy warzywa, białe mięso, zupy.
Nie bójmy się też używać soli. To jej właśnie najbardziej ubywa wraz z potem, a więc powinniśmy zadbać o jej właściwe i szybkie uzupełnienie, by nie odwodnić organizmu. Dobrym patentem będzie również dodanie szczypty soli do wody czy innych płynów, których w ciągu dnia powinniśmy spożywać ok. 2,5 litra. Możemy wybrać zwykłą białą sól lub nieco zdrowsze wersje ziołową, himalajską, morską. Bardzo dobrze na ochłodę działają również zioła: mięta, melisa, szałwia czy lawenda. Można je spożywać w postaci herbatek ziołowych, suszonych liści w napojach czy świeżo zerwane. Wszystkie wersje dostępne w sklepach ekologicznych.
Marta
SOS dla ust latem
Jak zadbać o usta latem kiedy są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury i wiatru? Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja i świadomość jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami.
Przede wszystkim nawilżanie
Latem kluczowe znaczenie w pielęgnacji delikatnej skóry ust ma nawilżanie, gdyż cienka skóra warg jest pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Nie posiada gruczołów łojowych, które podczas upałów mogłyby naturalnie natłuszczać usta. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i większa podatność na uszkodzenia podczas aktywności fizycznych powoduje, iż skóra ust wymaga intensywnego i systematycznego nawilżania.
Naturalne preparaty
Wybierając preparaty do ochrony i pielęgnacji ust, warto wykorzystywać te, które bazują na naturalnych ekstraktach, na przykład z wiesiołka, jojoby, oliwy z oliwek czy miodu. Przy ustach z dolegliwościami warto poszukać preparatów zawierających na przykład ekstrat z szałwii lekarskiej, mięty czy rumianku. Naturalne składniki zawarte w poszczególnych balsamach, pomadkach czy maściach wykazują dobroczynny wpływ na skórę ust, nawilżając ją, wygładzając i działając przeciwzapalnie. Regularnie aplikowane zapewniają ustom odpowiednią pielęgnację, szczególnie istotną w okresie letnim, gdy skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Pomoc dla ust z dolegliwościami
W okresie letnim najczęściej borykamy się ze spierzchniętymi, suchymi i pękającymi ustami. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie ustom przede wszystkim prawidłowej ochrony przez aplikację natłuszczającego preparatu w postaci pomadki lub kremu. Na kondycję naszych ust ma również wpływ codzienna dieta, która powinna być wzbogacona o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Zdarza się jednak, iż usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej odnowy. Wówczas warto sięgnąć po gotowe, regeneracyjne preparaty, na przykład po serum ZAJADEX. Obecne w składzie drożdże cechują się wysoką zawartością fosfolipidów, witamin z grupy B, witaminy D oraz siarki, wpływając na metabolizm komórkowy. Witamina E poprawia stan powierzchni skóry, a witamina A nawilżenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Starannie dobrane składniki aktywne takich preparatów jak na przykład ZAJADEX przynoszą natychmiastową ulgę i eliminują najczęstsze problemy skóry ust m.in.: pierzchnięcie, pękające kąciki ust czy drobne uszkodzenia naskórka. Sukces w pielęgnacji skóry ust z dolegliwościami polega na regularnej aplikacji preparatów regeneracyjnych, które w zależności od potrzeb skóry warg stosuje się miejscowo lub na całe usta.
SOS dla ust z chorobami
Zdarza się również, że usta zmagają się w okresie letnim nie tylko z typowymi dolegliwościami, ale również z poważniejszymi infekcjami i chorobami, jak na przykład zajady, afty czy opryszczka wargowa. Leczenie takich chorób rozpoczyna się wówczas od stosowania odpowiednio dobranych preparatów zewnętrznych. Jeśli one nie pomogą po czasie określonym w ulotce, warto zasięgnąć rady lekarza, aby zweryfikować czy problemy skóry ust nie są skutkiem jakieś poważniejszej choroby.
Zajady - zaczerwienione zmiany w kącikach ust są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego, o które w czasie wakacji nie trudno, gdy korzystamy na przykład z barowych usług gastronomicznych w turystycznych miejscowościach. Zajady mogą również wynikać z niedoboru witaminy B, cynku lub żelaza. W leczeniu zajadów stosuje się preparaty działające miejscowo, wspomagające regenerację naskórka, leki przeciwgrzybiczne, a czasem nawet antybiotyki. Wśród leków bez recepty można sięgnąć na przykład po ZAJADEX – regeneracyjne serum na zajady, które tworzy bezbarwną warstwę ochronną, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Trzeba pamiętać, iż podstawą sukcesu w walce z zajadami jest regularna aplikacja.
Afty - bolesne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i warg są również chorobą często dotykającą nasze usta. W przypadku pojawienia się aft - kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Jeśli afty mimo stosowania zewnętrznych preparatów pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.
Przemęczony organizm, który bez odpowiedniego przygotowania fizycznego forsujemy w trakcie urlopu, może zostać również zaatakowany przez opryszczkę wargową - chorobę zakaźną wywoływaną przez wirus Herpes Simplex. Leczenie tej choroby, wywołującej duży dyskomfort, prowadzi się przez osłabienie objawów, czyli zastosowanie preparatów przeciwwirusowych. Pomocne są również nakładane miejscowo sztyfty i kremy. Przy bakteryjnym nadkażeniu opryszczki, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednią maść z antybiotykiem.
Zdrowe i zadbane usta latem są niezwykle ważne, szczególnie podczas urlopu kiedy chcemy cieszyć się robieniem upamiętniających zdjęć czy poznawać nowe osoby. Zmiany w kącikach ust powodują często dyskomfort i zakłopotanie, dlatego tak niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o ich zdrowy i estetyczny wygląd.
Baśniowa kraina nad Biebrzą
W Polsce istnieje kraina jak z baśni. Dziki krajobraz, pełen bagien, rozległych mokradeł, borów i wierzbowych zarośli. Ludzie żyją tutaj podporządkowani naturze, zgodnie z rytmem przyrody. O tych, którzy wybrali życie w tej krainie mówi się „biebrznięci”.
Dolina Biebrzy znajduje się w okolicach Białegostoku. Kierując się na północny – zachód dotrzemy do miejscowości Mońki, która znajduje się mniej więcej po środku biebrzańskiej doliny. Cały obszar objęty jest ścisłą ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz sieci Natura 2000. Torfowiska Doliny Biebrzy są największym kompleksem torfowisk dolinowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Biebrzańskie bagna to też jedna z najważniejszych w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. BPN jest największym parkiem narodowym w Polsce, jego obszar rozciąga się na około 100 kilometrów.
Wykąp się w krystalicznej rzece
Piękno rzeki opiera się na jej zupełnie naturalnym charakterze. Silnie meandrująca, pełna zakamarków i starorzeczy Biebrza tworzy niesamowity, dziki krajobraz. Brak ingerencji człowieka sprawia, że rzeka żyje własnym rytmem, czego skutkiem są coroczne rozległe zalewy. Piękno rzeki najlepiej podziwiać od środka, siedząc w kajaku. Szlaki kajakowe są bardzo dobrze przygotowane. Wyznaczono trasy kilkunastokilometrowe, na które może wybrać się każdy oraz dłuższe i trudniejsze – dla doświadczonych turystów. Woda w Biebrzy jest idealnie czysta, latem śmiało można się w niej kąpać. Jedynym utrudnieniem mogą być liczne komary… Jednak bezkresne widoki, sielskie krajobrazy i spotkania z dziką zwierzyną rekompensują wszelkie niedogodności.
Znajdź 700 motyli
Dolina Biebrzy to jedyne miejsce w całej Europie, w którym można spotkać jeszcze np. orlika grubodziobego, czy wodniczkę oraz niewielkiego nietoperza o wdzięcznej nazwie mopek. Zadomowiły się tam również bobry i wydry. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na ogromnego i pięknego łosia. Wokół Biebrzy zbierają się również ptaki, m.in. dubelt o bardzo długim dziobie oraz kureczka nakrapiana, czyli kropiatka. Dla fascynatów mniejszych okazów znajdzie się ok. 700 gatunków motyli, 448 gatunków pająków i ponad 500 gatunków chrząszczy. Próba zidentyfikowania jak największej ilości poszczególnych okazów może być świetną zabawą, ale też niezwykłą nauką.
Spróbuj prawdziwego sera
biebrzańskiej przyrody są też ludzie. Korzystają oni z jej dóbr, nie niszcząc przy okazji ekosystemu. Pyszności pochodzące z Doliny Biebrzy są już słynne w całej Polsce. Warto jednak skosztować miejscowych specjałów tam, gdzie powstają. Koniecznie trzeba skusić się na sękacza – przedziwnie wyglądające ciasto, którego historia sięga aż średniowiecza. W gminie Korycin obowiązkowo trzeba spróbować sera wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Smak korycińskiego sera zależy od wielu czynników, nawet pory roku, w której został wyprodukowany. We wspomnianych już Mońkach znajduje się Moniecka Spółdzielnia Mleczarska, która należy do jednych z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Polsce – Specjalizujemy się głównie w produkcji żółtych serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Szczególnie polecamy ser Moniecki wytwarzany według naszej oryginalnej receptury. To ser o łagodnym smaku i delikatnym aromacie. Warto spróbować też słodkawego i charakterystycznego sera Nadbiebrzańskiego MSM Mońki. Tworząc nasze wyroby mamy na uwadze miejsce, w którym jesteśmy. Dolina Biebrzy to przede wszystkim natura, która wyznacza rytm i sposób życia człowieka. Musimy żyć z nią w zgodzie. Dbamy o to, żeby nasze produkty odznaczały się najwyższą jakością, to wizytówka regionu – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Poddaj się naturze
Wybierając się w okolice Biebrzy warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na bagienny charakter, sieć dróg nie jest mocno rozwinięta. Poruszanie się komunikacją publiczną również nie jest najłatwiejsze. Świetną alternatywą jest rower, szczególnie jeśli wybieramy się tam w ciepłe dni. Najbardziej atrakcyjną porą roku dla turystyki przyrodniczej jest przedwiośnie i wiosna. Jeśli natomiast jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek, wybierzmy się nad Biebrzę latem. Pamiętajmy również, że wyruszamy do parku narodowego. Wstęp na szlaki turystyczne na terenie BPN jest płatny, a na niektóre spływy kajakowe w okresie wiosennym wymagana jest zgoda dyrektora parku. I najważniejsza sprawa, o której pamiętać musi każdy: nad Biebrzą człowiek jest gościem.
Skaldowie i Brathanki – wspólne urodziny
11 lipca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się 43. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Tego
dnia, po raz pierwszy razem na jednej scenie wystąpią: legenda polskiej sceny muzycznej zespół Skaldowie oraz folkowy top topów grupa Brathanki. Na muzyczną ucztę w klimatycznym otoczeniu lotniczych ekspozycji zapraszają Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnice XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Inspiracją do organizacji koncertu są jubileusze obchodzone w tym roku przez oba zespoły. Skaldowie świętują swoje 50-te urodziny. Założony przez Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego oraz Zygmunta Kaczmarskiego, Janusza Kaczmarskiego, Feliksa Naglickiego i Jerzego Tarsińskiego, krakowski zespół grający zarówno utwory w stylu klasycznego rocka jak i folklor góralski, wydał kilkanaście albumów, koncertował w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Dla zespołu Brathanki, rok 2015 to jubileusz 15-lecia istnienia grupy. Choć zmieniał się skład, zespół zachował swój folkowy charakter.
Podczas 43. koncertu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! usłyszymy znane i lubiane przeboje obu zespołów. Nie zabraknie także wspólnych wykonań, a to za sprawą wydanej w 2011 r. płyty Brathanki grają Skaldów. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu, Lidia Jazgar. Podczas koncertu, zgodnie z tradycją cyklu odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie? organizowany jest już od 2004 r. Do tej pory odbyło się 40 koncertów i 2 pokazy specjalne filmów Świadectwo oraz Popiełuszko. Założeniem cyklu jest umożliwienie dostępu do kultury jak najszerszemu gronu odbiorców, a przy tym promowanie walorów Nowej Huty i kształtowania jej wizerunku jako miejsca otwartego na ludzi i kulturę.
Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu, także na lipcowy koncert, jest bezpłatny!
Startujemy o godz. 19.30.