Gminy mówią „nie” mieszkaniom komunalnym
Liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytku do sierpnia 2015 znacznie spadła względem zeszłego roku. Okazuje się bowiem, że gminy nie są
zainteresowane budowaniem nowych mieszkań komunalnych. Woje stanowisko uzasadniają tym, że nie stać ich zarówno na budowanie, jak i utrzymanie takich lokali, bo państwo nie dokłada się do tych inwestycji.
W zeszłym roku w tym samym okresie do użytku oddanych zostało 1970 nowych mieszkań w budownictwie komunalnym, społecznym czynszowym i zakładowym. Aż 894 stanowiły mieszkania komunalne. W tym roku w sierpniu jest ich tylko 1286, a komunalnych 565. Gminy zasłaniają się wysokimi kosztami utrzymania mieszkań komunalnych, których stan pozostawia wiele do życzenia, a zatrzymanie budowy nowych tłumaczy brakiem pomocy ze strony państwa.
Sytuację najlepiej pokazuje strategią, jaką przyjęła gmina Łódź, która zdecydowała się na masową sprzedaż mieszkań komunalnych ich lokatorom. Od 2012 wyprzedali prawie 2000 mieszkań. Działania te pozwoliły na uzyskanie 125 mln zł, nie tylko z samej sprzedaży, ale również z oszczędności w ich utrzymywaniu, co dotychczas generowało deficyt 12 mln zł rocznie. Wciąż jednak problemem pozostają osoby niepłacące czynszu, którym gmina musi zapewnić lokal socjalny. Podobnie jest w przypadku wyroków eksmisji, które problem zapewnienia dachu nad głową zrzucają właśnie na gminy. Dlatego też muszą one nadal utrzymywać noclegownie i schroniska.
FELIX
Kontrowersyjna terapia leczniczą marihuaną
Marihuana, traktowana przez większość Polaków jako niebezpieczny narkotyk, jest przez innych uważana za zbawienne lekarstwo. W Polsce, ten rodzaj terapii jest zakazany. Czy
kiedyś się to zmieni? Dyskusję w sprawie podjęli goście „Świat się kręci”: dr Marek Bachański, który prowadził terapię leczniczą marihuaną, prof. dr hab. Andrzej Górski – przewodniczący Komisji Bioetycznej, Justyna Zorn – mama chorego na padaczkę Roberta, Agata Wójcik-Zimnoch – mama chorego na padaczkę Ignasia, gość dnia – Teresa Lipowska oraz prowadząca – Agata Młynarska.
Mama chorego na padaczkę lekooporną Roberta, Justyna Zorn, odwiedziła z synem wielu specjalistów medycyny, którzy w tym przypadku rozkładali ręce. Robert choruje od 13. tygodnia życia. W najgorszym momencie, w wieku dwóch lat, w ciągu jednego dnia dostawał ok. czterystu ataków. W kwietniu 2014 roku trafili oni do doktora Bachańskiego.
- Czym jest ta lecznicza marihuana? – pyta Teresa Lipowska. - Robert dostaje olejek z CBD, w którym substancją czynną jest jeden ze składników marihuany. Nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest znacząca poprawa. Redukcja czynności napadowej w AEG wynosi 80% - mówi Justyna Zorn.
Medyczna marihuana to lek zalegalizowany w innych państwach. W Czechach, Niemczech, połowie Stanów, w Kanadzie – dodaje Agata Wójcik-Zimnoch.
Bezradność rodziców
Rodzice chorych dzieci, którzy walczą o zdrowie swoich pociech stawiają także czoła systemowi. W przypadku, gdy nie działają żadne leki, jedynym wyjściem staje się zastosowanie leczniczej marihuany, która niestety jest w Polsce zakazana. Ja, zdesperowana matka muszę jechać za granicę żeby leczyć moje dziecko?! Ja tego nie rozumiem, ja się na to nie godzę! – mówi Agata Wójcik-Zimnoch.
Zarzuty Centrum Zdrowia Dziecka
Doktor Bachański ma postawiony zarzut o możliwość narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletnich pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka poprzez prowadzenie na dzieciach z lekooporną padaczką nielegalnego eksperymentu medycznego.
Moją wizytówką są moi pacjenci. Większość z nich doznała bardzo dużej poprawy swojego stanu zdrowia. Mówimy o skrajnie trudnej chorobie. Takich pacjentów w Polsce jest około 120. tysięcy. Większość z nich nie jest leczona skutecznie. Szukajmy nowych terapii. – mówi doktor Bachański.
O komentarz do tej sprawy poproszono wiceministra zdrowia.
Pan doktor doskonale powinien znać procedury jakie obowiązują przy eksperymencie medycznym, który prowadził i według tego co mówi Dyrekcja Szpitala, tych procedur nie przestrzegał. Nie ma opisu tych badań, nie ma opisów poszczególnych leków, nie ma zgód pacjentów na włączenie do tego eksperymentu, więc jest wiele uchybień. Natomiast nie ma badań stwierdzających skuteczność tego leku. Nie ma na całym świecie. Ani doktor Bachański nimi nie dysponuje. Dysponuje własnym odczuciem – mówi Sławomir Neumann – wiceminister zdrowia.
Powinnością lekarza jest ratować zdrowie i życie i to jest najważniejsza rzecz – odpowiada doktor Bachański.
Marihuana ma zbawienne właściwości lecznicze w przypadku takich chorób jak stwardnienie rozsiane, rak, AIDS, czy padaczka. W medycynie stosowany jest olej RSO, będący zagęszczonym ekstraktem z marihuany. Nie wpływa on na zmiany nastroju, jak w przypadku substancji aktywnej THC. U wszystkich chorych leczonych składnikiem zawartym w marihuanie widoczna była duża poprawa stanu zdrowia. Jednak w Polsce był on stosowany jedynie poprzez terapię eksperymentalną, a lekarze i rodzice chorych dzieci ciągle walczą z systemem. Zdania dotyczące wprowadzenia składnika do obrotu są podzielone. Resort zdrowia sądzi, że olej RSO ma dość niestabilny skład i nie powinniśmy sprowadzać go do Polski.
Mam nadzieję, że ta sprawa wyjaśni się jak najszybciej, a dobro pacjenta będzie naprawdę najważniejsze dla wszystkich stron – pointuje prowadząca, Agata Młynarska.
Pomóż sobie w odchudzaniu
Dieta odchudzająca to zawsze duże wyzwanie, nie tylko pod względem kulinarnym, ale również psychicznym, szczególnie gdy na efekty trzeba długo poczekać. Nie od dziś
wiadomo, że zmiana nawyków żywieniowych nie wystarczy do osiągnięcia pięknej sylwetki. Jednak na ćwiczenia też trzeba mieć siłę, a przy ograniczonym jadłospisie może być to trudne do wykonania. Dlatego też tak ważna przy odchudzaniu jest suplementacja, oczywiście naturalna. Zioła hamujące apetyt czy orzechy dodające energii to obowiązkowe pozycje przy komponowaniu codziennego jadłospisu.
Każdy, kto choć raz podjął próbę odchudzania doskonale wie, że dotrzymanie wszystkich postanowień jest bardzo trudne, a tęsknota za ukochana pizzą, chipsami czy czekoladą wcale nie dodaje chęci. Do tego znikoma ilość jedzenia na talerzu jeszcze bardziej zniechęca. Niestety, podejmując się odchudzania, często popełniamy błędy, które pomimo mniejszej ilości jedzenia powodują, że efekty są mało widoczne. Powód jest prosty, zamiast na zbilansowanej diecie, skupiamy się na ograniczonej diecie i pozbawiamy się właściwości odżywczych niezbędnych do prawidłowej przemiany materii. Opracowując jadłospis o określonej liczbie kalorii musimy pamiętać o wpisaniu tam produktów, które nie tylko uzupełnią braki minerałów, ale również pobudzą trawienie, oczyszczą i to bez dodatkowych kalorii.
Przede wszystkim zaopatrzmy się w herbatki ziołowe, najlepiej kilka różnych, dla urozmaicenia smaku. Nie może w niej zabraknąć mięty, która reguluje procesy trawienne, podobnie jak szałwia i rumianek. Z kole siemię lniane, bratek, akacja czy babka płesznik zahamują apetyt. Zioła sprawdzą się również w postaci przypraw: oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn – to popularne składniki diety 3D.
Na hamowanie apetytu pomogą również migdały, ale bez żadnych dodatków. Co prawda mają one dużo kalorii, ale odbijemy je sobie tym, że po takiej przekąsce długo nie będziemy odczuwać głodu. Do tego tłuszcze kwasów nienasyconych i przyjemny smak. Jako wspomagacza diety nie może zabraknąć również błonnika. Ten niezwykły składnik warzyw i owoców, a także zbóż, działa oczyszczająco na organizm. Oczywiście w zdrowej diecie będzie go dużo, ale możemy sięgnąć również po błonnik w proszku, uzyskany ze zbóż. Co ważne większość z tych produktów możemy stosować w nieograniczonych ilościach, co pozytywnie wpłynie też na nasze zdrowie.
KANTYNA
Zupa z pomidora
Pora na pomidora - smak i zdrowie ukryte pod czerwoną skórką!
Sierpień to okres, który możemy określić mianem sezonu na pomidory. Na działkach i przydomowych grządkach dojrzewają piękne, czerwone owoce. Te smaczne i zdrowe warzywa pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie są uprawiane już od 8 tysięcy lat. Od bardzo dawna są także nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Poznajmy ich historię!
(Nie)trujące złote jabłka
Pomidory do Polski sprowadziła z Włoch królowa Bona Sforza. Co ciekawe, to niejaki Piero Andrea Mattioli wymyślił ich nazwę „pomi d’oro”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „złote jabłka”. Popularne warzywa nie zawsze cieszyły się jednak popularnością. Na początku ich kulinarnej kariery uważane były za roślinę trującą - ludzie bali się je spożywać w obawie przed chorobami. Złą passę przełamał dopiero Amerykanin – Robert Gibbon Johnson. Legenda głosi, iż usiadł on przed ratuszem w Salem i zjadł na oczach całego miasteczka koszyk pomidorów. Od tej pory ludzie chętnie zaczęli uprawiać to warzywo. Z czasem pomidor doczekał się nawet swojego święta - La Tomatina, które przypada na ostatnią środę sierpnia. Wtedy to mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka Buñol obrzucają się pomidorami na ulicach, co stanowi główną atrakcję trwającej wówczas fiesty.
Z czym to się je?
Pomidory to warzywa bardzo uniwersalne – wybornie smakują jako samodzielne dania lub dodatki, ale są również świetną bazą do sałatek, sosów czy zup. Każdej z potraw dedykowane się odpowiednie odmiany. Do sałatek idealne będą tzw. bycze serca, czyli gatunek, który rodzi duże owoce o twardym miąższu. Przetwory, ze względu na dużą zawartość soku, najlepiej tworzyć na bazie popularnej Rumby Ożarowskiej. Kanapki i tosty świetnie komponują się ze słodkimi i soczystymi pomidorami malinowymi. Nie zapominajmy także, iż na ich bazie powstaje wiele przepysznych sosów. Obok popularnych ketchupów, pomidory są także jednym z kluczowych elementów wielu sosów, np. sosu pomidorowego do kebaba, ostrego sosu piri piri lub sosu warzywnego. Ich uniwersalny charakter świetnie komponuje się z pozostałymi składnikami sosu, tworząc niepowtarzalną kombinację smaku - podkreśla Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak.
Codzienna porcja zdrowia
Jeden owoc średniej wielkości pomidora pokrywa aż 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która jest niezbędna do wzmocnienia odporności organizmu. Dodatkowo, zawarte w owocach pomidorowych krzaczków likopeny zapobiegają zawałom i miażdżycy. Popularne warzywa są także bogatym źródłem minerałów, m.in. potasu, która wpływa na spadek ciśnienia krwi, a także wapnia, magnezu i żelaza. Obok walorów zdrowotnych, spożywanie pomidorów zapewnia nam też piękny wygląd. Dzięki ich spożywaniu nasza skóra będzie promienna i gładka, ponieważ zawarte w pomidorach antyutleniacze zmniejszają wpływ wolnych rodników, a tym samym zapobiegają starzeniu się skóry.OMLET CZEKOLADOWY Z TRUSKAWKAMI
Składniki (porcja na 1 os):
- 2 jajka
- 3 dag masła
- sól
- 2 dag cukru pudru
- 2 dag kakao (przesiane)
- 10 dag truskawek
- melisa świeża
Sposób przygotowania:
Oddzielić żółtka od białek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem energicznie na puszystą pianę. Gdy będzie ona gotowa, dodawać stopniowo żółtka i mieszać na wolnych obrotach. Następnie przesiać kakao do masy jajecznej i delikatnie wymieszać. Na patelni rozgrzać kawałek masła. Gdy będzie gorące, wylać jajeczną masę na patelnię i smażyć omlet delikatnie i powoli. W międzyczasie pokroić truskawki na drobniejsze kawałki. Nie zapomnijmy przewrócić omleta na drugą stronę w celu podpieczenia i pamiętajmy, że druga strona potrzebuje znacznie mniej czasu, aby całość stała była gotowa. Przełożyć omlet na talerz, obsypać go truskawkami i cukrem pudrem. Udekorować melisą.
Akademia Kulinarna Whirlpool w Warszawiemieści się w awangardowej przestrzeni kulturalno-biurowej na terenie praskiego kompleksu Soho Factory, na ulicy Mińskiej 25. Włoscy gospodarze tego wyjątkowego miejsca – Marco Luca Ghia oraz Emilliano Castagna – zapraszają na swoje wyjątkowe śródziemnomorskie warsztaty. Oferta w dużej mierze bazuje na inspiracjach kuchnią włoską, lecz znajdziemy w niej również spotkania z kucharzami specjalizującymi się w lokalnej kuchni polskiej czy przysmakach z dalekich krajów. Dodatkowy i wyjątkowym elementem są degustacje win prowadzone przez profesjonalnych sommelierów.
Akademia Kulinarna Whirlpool we Wrocławiu. Szefem kuchni jest Justyna Pląskowska - prowadzi warsztaty z zakresu zdrowego żywienia oraz samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej. Zachęca dzieci i najbardziej wymagających konsumentów do spożywania naturalnych potraw, pokazując, że pojęcie Slow Food, to przede wszystkim zabawa w towarzystwie witamin i najważniejszych mikroelementów. Oferta wrocławskiej akademii jest niezwykle szeroka. Od kursów dla dorosłych, amatorów i profesjonalistów, przez warsztaty dla dzieci, spotkania integracyjne, urodziny, spotkania autorskie po warsztaty baristyczne oraz sommelierskie.
Akademia Kulinarna Whirlpool dysponuje nowoczesnym zapleczem kuchennym wyposażonym w najwyższej klasy sprzęty do zabudowy marki Whirlpool. Wszystkie urządzenia wyposażone są w 6-ty Zmysł, inteligentną technologię, która zapewnia idealną skuteczność i doskonałe rezultaty. Unikatowe wzornictwo, które idzie w parze z funkcjonalnością obsługi, dopełnia całości i sprawia, że przestrzenie Akademii Kulinarnej Whirlpool posiadają niepowtarzalny wygląd. A goście Akademii czują się tam komfortowo i wracają, by przeżyć nowe przygody kulinarne pod czujnym okiem naszych mistrzów kuchni.
Szybsza podróż pociągiem za 601 mln zł
Ponad 860 nowych rozjazdów w 14 województwach w Polsce ma nie tylko usprawnić podróż pociągiem, ale również uczynić ją bardziej bezpieczną. Zniesione zostaną
ograniczenia prędkości w tych miejscach, co sprawi, że pociąg szybciej pokona przewidzianą trasę. Najwięcej nowych rozjazdów pojawi się na Podkarpaciu, a cała inwestycja wyniesie 601 mln zł.
Nowa inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe dobiega już końca. Ostatnie rozjazdy wymienione zostaną w październiku. W sumie pojawi się ich 864 w całej Polsce. Najwięcej w woj. podkarpackim – 137, gdzie tylko sama gmina Żurawica otrzymała aż 40 nowych połączeń. Rozjazdy umożliwiają bowiem pociągom zmianę torów. Nowe będą nie tylko szybsze ale i bezpieczniejsze. Do tej pory w miejscach tych obwiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h, co powodowało znaczne wydłużenie czasu jazdy. Spowodowane było to m.in. złym stanem technicznym torów.
Przy okazji wymienionych zostało również ok. 30 km torów na ponad 30 trasach. Rozjazdy wyposażone zostały dodatkowo w urządzenia ogrzewające i zapobiegające przed zamarzaniem trakcji w zimie. PKP PLK w najbliższym czasie planuje również wymianę prawie 3000 rozjazdów w całej Polsce. Do końca października zostało jeszcze ok. 50 rozjazdów do zamontowania. Wszystkie prace prowadzone są bez ingerencji w normalną eksploatację torowisk.
Kantyna
Budowlane długi rosną
Najbardziej zadłużonym województwem w Polsce w branży budowlanej jest Mazowsze. Średni dług firm budowlanych wynosi tu ok. 44 tys. zł. Nienajlepiej jest
również w woj. lubelskim i Małopolsce. Całkowity dług branży budowlanej w Polsce wynosi łącznie 1,23 mld zł.
Od zeszłego roku długu przybyło aż 136 mln zł. Najczęściej firmy zalegają windykatorom, którzy odkupują ich długi. Zwlekanie ze spłacaniem należności zazwyczaj wynika z opieszałości kontrahentów firm budowlanych, którzy sami zalegają z wypłacaniem pieniędzy. Często są to inne firmy budowlane. Większość długów przeterminowanych, a więc zaleganie do 3 miesięcy, spłacana jest w 72 %. Stanowią one prawie 1/3 całkowitej kwoty zadłużenia.
Z kolei stare długi, czyli nawet powyżej roku, spłacana jest tylko w 26%. Długi te mogą jeszcze rosnąć biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie w Polsce panuje boom budowlany.
ML