Wakacje dla seniorów
Wakacje dobiegły końca i czas wracać już do pracy i szkoły. Jednak nie jest powiedziane, że senior nie może nadal korzystać z trwającego przecież w najlepsze lata. Szczególnie, że w tym roku
lato nam sprzyja i pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku i podróżowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby na emeryturze wykorzystały ten czas na odpoczynek na wyjeździe. Wiele ośrodków wczasowych proponuje właśnie takie rozwiązanie. Gdy rodzice i młodzież opuszczają górskie czy nadmorskie kurorty, hotele i pensjonaty kierują swoją ofertę właśnie do seniorów. Ma ona wiele zalet, a przede wszystkim to, że w takich miejscach panuje w końcu cisza i spokój, zamiast gwaru i krzyku na deptakach. Można znacznie więcej zwiedzić i uniknąć stania w kilometrowych kolejkach w sklepach, restauracjach, muzeach czy innych miejscach wypoczynku. Ceny po sezonie również stają się atrakcyjniejsze. Można ten czas doskonale wykorzystać na odpoczynek, oszczędzając również w stosunku do cen, które panowały w sezonie wakacyjnym. Zdecydowanie niższe będą koszty takiego wypoczynku, widoczne nie tylko w cenie noclegów, ale również cen panujących w sklepach w miejscowościach turystycznych. Dodatkowym atutem jest również brak upału, który często doskwiera osobom starszym. Spacery brzegiem morza, leśną ścieżką czy górskim szlakiem to czysta przyjemność, dodatkowo wzbogacająca odpoczynek. Dla osób chcących poleżeć na plaży, nie będzie problemu z miejscem na rozbicie parawanu, a także dodatkowo będzie cisza i spokój. Taki wypoczynek to nie tylko sama przyjemność, ale również oszczędność, co jest ważne do osób starszych. Przebywanie na łonie natury to czas na odpoczynek, wyciszenie, ulubioną lekturę i delektowanie się wypoczynkiem. Można wybrać miejsce odpoczynku, które ulży w problemach zdrowotnych i poprawi nasz stan zdrowia oraz kondycję. W wielu ośrodkach realizowane są odpowiednie zajęcia dla osób starszych, ciekawe wycieczki i wydarzenia, które mają urozmaicić pobyt i wypoczynek.
ML
Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli
Zimowe wspomnienie lata. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli
Winogrona zbiera się w grudniu, przy -9°C. Większość wody zawartej w jagodach jest już zamarznięta, stąd ograniczona ilość soku przy jednocześnie dużej koncentracji cukru, kwasów i aromatów. Właśnie dlatego Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli ma niezwykle przyjemny, słodki, owocowy smak, przywodzący na myśl najmilsze, wakacyjne wspomnienia.
Ten pierwszy gruziński biały icewine powstaje z jednej z najpopularniejszych w Gruzji odmian winogron – Rkatsiteli – pochodzących z winnicy Kondoli w regionie KAKHETI.
Limitowana jakość
Już po zebraniu owoce są ręcznie sortowane, a następnie łagodnie tłoczone w prasie koszowej. Następnie umieszcza się je w nierdzewnych stalowych kadziach, gdzie przez dwa miesiące fermentują w kontrolowanej temperaturze 16-18°C. Kolejny etap produkcji to sześciomiesięczna stabilizacja w temperaturze 0°C. Na końcu tego etapu wino jest delikatnie filtrowane i butelkowane. Po rozlaniu do butelek dojrzewa jeszcze przez sześć miesięcy, aby osiągnąć optymalny aromat, smak oraz barwę. Produkcja jest limitowana: z jednego zbioru powstaje tylko siedem tysięcy butelek o pojemności 0,375 l.
Słodkie tropiki
Pierwsze wrażenie po skosztowaniu Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli to uczucie świeżej słodyczy z wyczuwalną skórką cytrynową w tle. Zrównoważony smak wina pozostawia po sobie długie, przyjemne wspomnienie. Aromat to przede wszystkim owoce tropikalne: brzoskwinia, banan, cytryna, ananas, nektarynka, skórka pomarańczy. Całości dopełnia piękny, jasnozłoty kolor z mieniącym się odcieniem srebra. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli najlepiej podawać jako aperitif lub do deserów. Wybornie smakuje w połączeniu z sernikiem.
Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie?
Kurczak w menu dziecka
Polacy coraz częściej doceniają walory odżywcze i delikatny smak drobiu. W ciągu ostatnich lat spożycie tego mięsa wzrosło i obecnie wynosi ok. 27 kg rocznie na osobę. Szczególnie mięso z kurczaka to ważny element zbilansowanej diety dzieci! Kupując drób, należy jednak zwrócić uwagę na jego pochodzenie, które ma ogromny wpływ na jakość mięsa. Dlaczego kurczak jest ważnym elementem dziecięcej diety i jak wybrać ten najlepszy, radzi dietetyk z wieloletnim doświadczeniem - Halszka Sokołow.
By zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, mięso powinno być włączone do diety już w 7 - 8 miesiącu życia. Choć układ trawienny malucha jest delikatny i dość wrażliwy to mięso z kurczaka jest lekkostrawne, chude i pełne wartości odżywczych, dlatego też rodzice bez obaw mogą podawać je swoim pociechom.
Drób na talerzu naszego dziecka
Kurczak na dziecięcym talerzu powinien znaleźć się z wielu powodów. W porównaniu z wieprzowiną czy wołowiną, drób cechuje drobnowłóknistość (delikatna struktura) i nawet kilkunastokrotnie niższa zawartość tłuszczu. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka, które wspomaga wzrost i prawidłowy rozwój dzieci. Wzmacnia ich odporność i jest podstawowym składnikiem krwi, enzymów i hormonów. Mięso kurczaka to także doskonałe źródło cynku, magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B. Warto pamiętać, że niedobór tych składników w diecie najmłodszych powoduje osłabienie, skłonność do częstych infekcji, chudnięcie, zahamowanie wzrostu czy problemy z koncentracją.
Drób znakomicie odpowiada na potrzeby zarówno niemowląt, jak i dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, dlatego zespół ekspertów powołany przez konsultanta krajowego ds. pediatrii zaleca jedzenie mięsa z kurczaka (bez skórki) 2 - 3 razy w tygodniu.
Prosto z natury
Rodzice, którzy włączają drób do diety swoich dzieci, powinni zwracać dużą uwagę na jego jakość. Niestety, „wiejskie” kurczaki kupowane na bazarach najczęściej nie podlegają kontroli weterynaryjnej i tym samym nie posiadają certyfikatów jakości. Nie mamy, więc pewności w jakich warunkach dorastał kurczak, czym był karmiony i skąd dokładnie pochodzi. Warto się tym zainteresować i wybierać produkty od sprawdzonych, wiarygodnych producentów. Od kilku lat na rynku możemy dostać Kurczaka Zagrodowego ze znakiem „Poznaj Dobrą Żywność". To trafiony wybór dla osób, które interesują się pochodzeniem mięsa. Kurczak Zagrodowy hodowany jest wyłącznie w małych, rodzinnych gospodarstwach w czystym ekologicznie rejonie Podlasiu. Ma dostęp do dużej zagrody na świeżym powietrzu, w której jest aktywny i chętnie się porusza. Co więcej Zagrodowy rośnie o połowę dłużej niż zwykłe kurczaki. Przez cały ten czas żywiony jest wysokowartościową, naturalną karmą roślinną bez GMO. Są to głównie zboża i słonecznik, zapewniające wszystkie witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Pokarm wywarzany jest pod ścisłą państwową kontrolą weterynaryjną oraz w zgodzie z audytowanym wewnętrznie systemem HACCP. Nigdy niepodawane mu są żadne antybiotyki, co sprawia, że jest to produkt w 100% naturalny.
Dzięki temu wszystkiemu, Kurczaki Zagrodowe są zdrowe, silne, a ich mięso nie tylko smakuje wybornie, lecz także zawiera mnóstwo składników odżywczych, doskonałych dla dorosłych i dzieci. Lekkie, delikatne i zdrowe mięso Zagrodowego to idealny pomysł na rodzinny posiłek.
Jak zwalczyć cellulit?
Jest to niestety zmora bardzo wielu kobiet. Jak pokazuje praktyka, wcale nie trzeba być otyłym, by zostać zaatakowanym przez ten nieestetyczny defekt kosmetyczny. Niestety
cały problem wiąże się z niewłaściwym odżywaniem, a także z brakiem ruchu, częstymi gorącymi kąpielami, nadmiernym opalaniem, które są wiernymi przyjaciółmi powstającego na naszych udach cellulitu. Miejscami najczęściej pokrytymi przez ten nieestetyczny defekt są uda, biodra i pośladki. Ale równie często atakuje również brzuch czy ramiona. Cellulit to nic innego jak nierównomierne rozłożenie tłuszczu i gromadzenie się pomiędzy włóknami tkanki o charakterze łącznym nadmiaru wody, toksyn oraz innych niekorzystnych dla organizmu produktów przemiany materii. Cellulit jest raczej przypadłością kobiecą, co nierozłącznie związane jest z żeńskim hormonem – estrogenem. Cellulit, nazywany skórką pomarańczową, ponieważ grudki i nierówności podskórne przypominają właśnie skórkę tego owocu, często mylony jest z cellulitisem. Te dwie nazwy nie są jednak tożsame, cellulitis to choroba polegająca na stanie zapalnym skóry i tkanki pod skórą, która może pojawić się na każdej części ciała, nie tylko w jego wybranych partiach, jak cellulit. Aby zwalczyć cellulit należy rozpocząć regularną walkę i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Doskonałym sposobem na walkę z pomarańczową skórką jest odpowiednia dieta, w której nie może zabraknąć przed wszystkim produktów zawierających dużą ilość błonnika, a także produktów pełnoziarnistych. W usuwaniu toksyn z organizmu pomaga zdecydowanie picie dużej ilości wody, czerwonej i zielonej herbaty, a także spożywanie warzyw oraz owoców. Tłuste potrawy mięsne najlepiej zastąpić chudym kurczakiem lub indykiem, swoja dietę dobrze również wzbogacić o ryby. Odpowiednia dieta to niestety nie koniec. Należy włączyć również program ćwiczeniowy, oparty głownie na ćwiczeniach zwalczających tkankę tłuszczową. Polecane są bieganie, pływanie, jazda na rowerze, ale najważniejsza jest regularność tych ćwiczeń. Walka z cellulitem to nic innego jak usprawnienie krążenia krwi oraz płynów ustrojowych, a przez to pozbycie się nadmiaru toksyn z organizmu. Dlatego walkę z cellulitem doskonale wspierają wszelkie masaże. Można kupić gotowe specyfiki w drogerii, jednak również domowy sposobem można wykonać masaż z fusów kawy, który nie tylko wygładzi skórę i przygotuje ją do dalszych zabiegów, ale również doskonale za sprawą kofeiny pobudzi krążenie. Po peelingu zastosujmy specjalne balsamy, które pomogą w spalaniu tkanki tłuszczowej i pozbywaniu się nieestetycznego defektu. Nie można zapominać o nawilżaniu i ujędrnianiu naskórka. Zabiegi te sprawią, że cellulit będzie zdecydowanie mniej widoczny. Można również walczyć z cellulitem w salonach kosmetycznych, gdzie istnieją zabiegi, które świetnie poprawią stan naszej skóry. Podczas walki z cellulitem zrezygnujmy również z obcisłej odzieży i bielizny, która wpływa niekorzystnie na krążenie, zatrzymując wodę i toksyny w organizmie. Cellulit może występować w trzech fazach:
- Pierwsza – cellulit wodny, pojawiający się najwcześniej, widoczny podczas ściśnięcia skóry palcami, jako nierówna powierzchnia
- Druga – cellulit tłuszczowy – zagłębienia i grudki są widoczne na skórze bez jej ściskania
Trzecia – cellulit materacowy – skóra w miejscach powstania cellulitu jest mocno pofałdowana, zawiera liczne grudki i wgłębienia, jest niedokrwiona, czasem ma niższą temperaturę ze względu na brak właściwego krążenia. Ta faza jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ wiąże się z nieodwracalnością tych zmian, nie pomoże tu nawet dieta, ćwiczenia, ani medycyna estetyczna. Zmiany zostają na stałe, można tylko nie doprowadzać do ich dalszego rozwoju.
ML
Walcz z przeziębieniem w kuchni eko
Domowe sposoby walki z chorobami i przeziębieniem, stosowane jeszcze przez nasze prababcie, często nie mają sobie równych. Apteczne specyfiki nie dorastają im nawet do
pięt, nie wspominając już o tym, że walcząc z bakteriami i wirusami, zabijają również całą nasza odporność. Zamiast więc faszerować się witaminami w postaci tabletek lepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.
Nie m co ukrywać, że na nasze zdrowie bezpośrednio wpływa to, co jemy i pijemy. W zdrowej diecie zdrowe ciało, a w zdrowym ciele zdrowy duch. Przeziębienie najlepiej więc przegonić gorącym napojem. Zwykła herbata może tego nie pociągnąć, warto więc wspomóc ją dodatkami. Sok z malin, miód, cytryna, imbir to doskonałe wspomagacze. Prym wiodą również herbatki ziołowe. Tu najlepiej sprawdzą się lipa, czarny bez, pokrzywa. Ich olejki można również dodać do kąpieli i urządzić sobie uzdrawiającą saunę parową.
To jednak nie wszystkie smaczne lekarstwa, po które możemy sięgnąć. Przy przeziębieniu niezbędny jest zastrzyk witamin, szczególnie wit. C. Tą znajdziemy w soku z czarnej porzeczki, dzikiej, róży, aronii, czarnego bzu. Co ciekawe, przy przypadłościach gardła świetnie sprawdzi się płukanka gorącej wody z dodatkiem octu winnego. Napar z kopru włoskiego, szałwii, babki lancetowatej to świetne lekarstwa o działaniu wykrztuśnym.
CMB
Białko z roślin zdrowe jak mięso
Białko to niezbędny składnik diety człowieka. W przypadku trenujących powinno być go nieco więcej, bowiem bierze udział w regeneracji mięśni po dużym
wysiłku fizycznym. Rezygnacja z białka może oznaczać bardzo duże problemy ze zdrowiem. Dlatego też dieta wegetariańska czy wegańska nie cieszy się dużą popularnością wśród lekarzy. W końcu jesteśmy mięsożercami, którzy potrzebują białka do funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że białko znajduje się wyłącznie w mięsie i rybach. Niekiedy białko pochodzenia roślinnego może być bardziej wartościowe niż to zwierzęce.
Białko to podstawowy składnik każdej komórki naszego ciała. Nie ma więc wątpliwości, że powinno ono stanowić również podstawowy składnik naszej diety. W okresie dojrzewania wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój fizyczny i umysłowy. Odpowiada również za odporność i wydolność fizyczną. Jego niedobór nie tylko spowalnia wszystkie procesy w organizmie, ale również pogarsza pracę mózgu i układu kostno-mięśniowego.
Nie licząc mięsa i ryb doskonałym źródłem białka mogą być również warzywa, owoce i zboże. Największą zaletą jest jednak to, że dostarczą nam one nie tylko białko, ale również wiele minerałów i witamin, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Zdecydowanym liderem zawartości białka są warzywa strąkowe, a wśród nich soczewica. Tuż za nią plasuje się soja, groch, fasola, zwłaszcza czerwona, ciecierzyca, słonecznik.
Doskonałym źródłem białka są również orzechy: pistacje, migdały, nerkowce, włoskie, laskowe, pinii, brazylijskie i arachidowe. Idealnym połączeniem białka, wapnia i błonnika są również kasze: gryczana, jaglana, manna, jęczmienna i ryże: brązowy i biały. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o t by wszystkie t produkty zmieścić w dziennym jadłospisie, ale tak urozmaicać dietę, by spróbować ich wszystkich przynajmniej raz w miesiącu.
Kantyna
Makaron z gulaszem
Gulasz to węgierskie danie narodowe, którego podstawowe składniki to mięso, papryka i cebula. Niezwykle sycąca i rozgrzewająca potrawa w trochę innej wersji to
propozycja na zbliżające się jesienne dni. W połączeniu z makaronem w kształcie pierożka jest smacznym i estetycznie wyglądającym pomysłem na obiad.
Składniki:
- Międzybrodzki Makaron pierożek – 250 g
- Łopatka wieprzowa – 500 g
- Cebula - 2 średnie sztuki
- Marchewka - 1 średnia sztuka
- Pietruszka -1 mała
- Seler – 1/4 małej sztuki
- Kapusta świeża - 1/8 małej sztuki
- Sól, pieprz do smaku
- Liść laurowy - 2 szt.
- Ziele angielskie - 6-8 szt.
- Olej - 3 łyżki
- Mąka- ok. 2 łyżki
- Woda - ok. 1 litr
Wykonanie:
- Na początek gotujemy makaron, następnie hartujemy go w zimnej wodzie i odcedzamy.
- Mięso i cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju.
- Następnie dodajemy mąkę, mieszamy i zalewamy wodą. Całość przyprawiamy i dorzucamy liść laurowy.
- Mięso dusimy na wolnym ogniu do miękkości. W połowie duszenia dodajemy pokrojone warzywa, a pod koniec kapustę.
- Na talerz wykładamy podgrzany makaron i polewamy gulaszem.
Smacznego!