W Katowicach odbędą się warsztaty poświęcone zagadnieniom opieki nad chorymi na Alzheimera
Katowice: Opiekunowie chorych na Alzheimera będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów
Choroba Alzheimera dotyczy całej rodziny. Dlatego już 9 maja w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Nietypowe spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Organizatorem warsztatów „Alzheimer – wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów w ich codziennych zmaganiach oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.
Poważny problem
Dziś w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tysięcy osób, niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat. Ponad 90 proc. z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. Wymaga to fizycznej sprawności i psychicznej odporności w miarę jak choroba postępuje. O tym jak radzić sobie z opieką nad chorym, opiekunowie będą mogli dowiedzieć się podczas warsztatów.
- Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Potrzeby opiekunów schodzą wówczas na dalszy plan. Podnosząc świadomość najbliższych na temat mechanizmów choroby i ucząc ich jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny – tłumaczy dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach-Murckach.
Kompleksowe wsparcie
Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące m.in. leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania. Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi – psycholog udzieli porad jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają również specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pamięci dla osób chorych na Alzheimera lub zaburzenia pamięci.
Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wystarczy zapisać się pod nr tel. 32 353 93 59 lub 500 278 847.
Warsztaty „Alzheimer – wspólne wyzwanie”
sobota 9 maja 2015r., godz. 10.00-12.00
Klinika Neurologii Neuro-Care
Detoks pomoże wzmocnić organizm
Zamiast suplementów sok z cytryny i grejpfruta, a zamiast obżarstwa jednodniowa głodówka. Wiosenne oczyszczanie może okazać się kluczowe w walce ze zmęczeniem, złym samopoczuciem, a nawet depresją. Jak sprawić, że będziemy czuć się i wyglądać lepiej?
Po zimie czujemy się ociężali, ciągle chorujemy, a do tego żołądek odmawia nam posłuszeństwa.
Brak słońca i niskie temperatury zimą, skutkują tym, że na początku wiosny czujemy się jakbyśmy wpadali w depresję. Wszystko przez nagromadzone toksyny, których wydalanie jest bardzo trudne. Ale spokojnie, od tego mamy detoks.
W głównej mierze opiera się on na wyeliminowaniu lub wprowadzeniu do diety innych produktów niż zwykle. Najpopularniejszy sposób to oczywiście głodówka, w trakcie której pijemy wodę i napary ziołowe. Drugi to dieta sokowa, polegająca na spożywaniu dziennie kilkunastu szklanek świeżo wyciśniętego soku z cytrusów. Często stosowana jest również terapia witaminowa, na którą składa się koktajl warzywny spożywany na 30 min. przed każdym posiłkiem.
I choć wszystkie zapewnią świetne efekty, ważne by nie przesadzić w drugą stronę. Dietę oczyszczającą należy wspierać takimi produktami jak kasze, ryże, jogurty naturalne czy białe mięso. Wiele sklepów ekologicznych oferuje produkty niezbędne przy wiosennym detoksie.
Czy kawa może być zdrowa?
Na to pytanie chyba nie ma dobrej odpowiedzi. Kawa dzięki swoim właściwościom pobudzającym na stałe weszła do codziennego jadłospisu każdego z nas. Jej działanie chwalą również odchudzający się i ciśnieniowcy. Jednak niekiedy może ona wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, a wtedy warto ją zastąpić zdrowszym zamiennikiem.
Kawa z żołędzi, zbożowa, zielona, orkiszowa, bezkofeinowa lub ziołowa. Brzmi jak oszustwo? Spokojnie, dalej będzie pachnieć i smakować jak kawa, ale nie będzie zawierać kofeiny, która dla niektórych może okazać się szkodliwa. W przypadku żołędziówki, czyli kawy ekologicznej wspomożemy nieco wątrobę i śledzionę, a także załagodzimy problemy żołądkowe. Zielona to najlepszy wybór dla osób na diecie, podobnie jak orkiszowa, która pobudza pracę przewodu pokarmowego, a także dodaje energii.
W ofercie sklepów internetowych znaleźć można również wiele mieszanek kaw zbożowych z ziołami, jak ta z dodatkiem topinamburu i mniszka, polecana szczególnie cukrzykom. Jeśli jednak zawartość kofeiny w napoju ma kluczowe znaczenie, warto sięgnąć po herbatę, zwłaszcza sypaną. Czarna, bogata w kofeinę ma działanie podobne do kawy i dlatego nie poleca się spożywania jej tuż przed snem. Z kolei zielona wspomaga odchudzanie, a do tego pomaga w walce z infekcjami i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Szeroki wybór zarówno kaw, jak i herbat, dostępny jest w sklepach internetowych
Marta
Przygotuj skórę na lato
Skóra po zimie jest blada, wysuszona i skłonna do podrażnień. Wystawienie jej od razu na letnie słońce jeszcze bardziej pogorszyłoby sprawę. Jak więc zabezpieczyć ją przed oparzeniami, łuszczeniem i wysuszeniem? Naturalnymi maściami i kremami.
Brak słońca, tlenu i codziennej pielęgnacji, bo przecież zimą nóg nie pokazujemy, a więc zapominamy, by codziennie zaaplikować na skórę balsam nawilżający, nie poprawia kondycji skóry Wiosną zaś wpadamy w panikę, bo skóra nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Ale spokojnie, do lata zostało jeszcze trochę czasu, zdążysz doprowadzić skórę do idealnego stanu.
Wybierając odpowiednie kosmetyki, należy zwrócić uwagę na ich skład. Niestety wiele z nich jest ekologicznych jedynie z nazwy. Zamiast więc kupować chemiczne mieszanki, lepiej postawić na kremy i balsamy na bazie ziół i olejków roślinnych. Odżywią, wygładzą i z pewnością ochronią przed szkodliwymi promieniami UV.
Czystek, żyworodka, czarci pazur, drzewo herbaciane czy borowina to sprawdzeni wojownicy w walce z niechcianymi dolegliwościami skóry, które działają nawilżająco, ale również poprawiają gospodarkę hydro-lipidową, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, ale pomogą również w przypadku łuszczycy, rogowacenia czy grzybicy.
Walcz z bezsennością! Pij gorące
Wiadomo, ze kawa nie sprzyja spaniu, a już na pewno, gdy mamy problemy z bezsennością. Czarna i zielona herbata również nie pomogą zasnąć. Co więc wybrać, by błogo zatopić się w objęciach Morfeusza?
Stres, przepracowanie, przetrenowanie i choroba mogą przyczynić się do kłopotów z zasypianiem. Brak snu z kolei prowadzi do wielu nieprzyjemnych chorób lub po prostu zmęczenia. A można tego tak łatwo uniknąć i nie trzeba od razu wykupywać pół apteki. Wystarczy gorący napój na chwilę przed snem.
Rozgrzany już organizm nie będzie domagał się dodatkowej energii, by wyrównać temperaturę i pozwoli nam się uspokoić i spokojnie zasnąć. Najlepiej jednak od razu postawić na napoje, które nie tylko dzięki wysokiej temperaturze, ale i swoim właściwościom od razu tak zadziałają. Pierwszy wybór to oczywiście zioła: melisa, rumianek, kozłek lekarski, dziurawiec czy męczennica bądź gotowe mieszanki tych ziół dostępne w sklepach internetowych.
Nie zaszkodzi napić się również kakao czy mleka z miodem. To pierwsze pomoże nie tylko w szybszym zaśnięciu, ale również zapobiegnie miażdżycy i cukrzycy oraz przyspieszy proces spalania tłuszczu.
Cukier biały, czy brązowy
Zapomnij o cukrze, teraz słodzi się inaczej. Miażdżyca, wysoki cholesterol, kłopoty z sercem, a przede wszystkim cukrzyca to najczęstsze dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem cukru. A tego jemy prawie dwa razy więcej niż powinniśmy. Naukowcy biją na alarm, bo cukrzyca staje się powoli chorobą cywilizacyjną.
Radzą też, by wyeliminować biały cukier z codziennej diety. Czym go zastąpić?
Miód to najpopularniejszy substytut cukru. Zdrowy, a przede wszystkim słodki, może wzbogacić smak nie tylko herbaty, ale i ciast czy nawet owoców. Te same w sobie również są doskonałym źródłem słodyczy, szczególnie w postaci suszonej, jak daktyle czy morele. Popularne stają się również syropy – daktylowy, klonowy różany, z zielonej szyszki sosny.
Cukier brzozowy, czyli ksylitol, czy też melasa to w pełni naturalne produkty, które osładzają życie już od dziesięcioleci. Dostępne są przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet. Stewia z kolei znana jest również jako naturalny słodzik, a dzięki swoim właściwościom praktycznie nie zawiera kalorii i ma zerowy indeks glikemiczny, w przeciwieństwie do brązowego cukru. Ten przez lata uchodził za doskonały zamiennik białego cukru, dziś coraz częściej wymieniany jako produkt szkodliwy.
Jak najskuteczniej pozbyć się problemów z trawieniem?
Święta już za nami, ale kłopoty z niestrawnością i pełnym, bolącym żołądkiem zostały. Trudno znaleźć skuteczny środek, który pomoże walczyć z tymi dolegliwościami. Większość leków działa doraźnie, a w przypadku niestrawności potrzebna jest długotrwała, a przede wszystkim zapobiegawcza terapia.
Najlepsze w tej sytuacji okazują się zioła. Mięta pieprzowa, koper włoski, rumianek, mniszek lekarski czy melisa przyjmowane regularnie sprawią, że niestrawność raz na zawsze przestanie nam dokuczać. Z drugiej strony warto postawić też na lepszy metabolizm. Ten zapewnią przyprawy: cynamon, estragon, bazylia, kminek, cząber.
Należy jednak uważać na to, co kupujemy. O ile z przyprawami problem ten nie występuje, to w przypadku ziół ich rzeczywista zawartość w opakowaniu nie jest już taka pewna. Najczęściej sięgamy po mieszanki apteczne, które niewiele mają wspólnego z czystymi ziołami. I choć ich zawartość jest w pełni naturalna, to tak naprawdę kupujemy zwykłą herbatę ziołową, a nie stuprocentowy rumianek czy koper. Te wraz z innymi trudno dostępnymi na rynku ziołami znajdziemy w ekologicznych bądź zielarskich.
PRZYSTANEK PO ZDROWIE
SŁOWACKIEGO 31
40-093 KATOWICE
sklep internetowy: www.przystanekpozdrowie.pl