Jesienne porządki

jesienne porzadki 1

Często słyszymy opinię, że generalne porządki należy przeprowadzać wiosną. Prawda jest trochę inna. Sprzątanie na szeroką skalę powinniśmy przeprowadzać co

najmniej raz na kwartał, przy zmianie pory roku. Dzisiaj kilka słów o porządkach przygotowujących nas na nadchodzącą jesień. Wraz z nadejściem jesiennych dni przychodzi pora uprzątnięcia letniego bałaganu i przygotowanie domu i ogrodu do zimy. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?

 

Umyj okna i wypierz firany

Podczas letnich upałów nasze otwarte na oścież okna i firany były narażone na unoszący się pył i kurz. Trzeba więc zadbać i o te elementy. W wypadku okien szczególnie warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni w tym roku. Mycie okien podczas pochmurnego i zimnego listopada jest dużo bardziej nieprzyjemne, niż mycie ich w trakcie ostatnich ciepłych promieni słonecznych. – Do mycia okien warto wybierać specjalne ściereczki i pucerki, które dzięki większej ilości włókien mikroaktywnych wystarczy nasączyć wodą. Powierzchnia ściereczki przypomina w dotyku skórę i jest idealnie gładka, dzięki czemu na szybie nie zostaną, drobne włoski, smugi i zacieki – mówi Piotr Piecha, Dyrektor ds. Marketingu marki Vileda. Nie zapomnijmy też przy myciu okien o wypraniu firan. Podczas ciepłych dni są one szczególnie narażone na zabrudzenie, poprzez osiadanie na nich różnych pyłków czy zanieczyszczeń.

 

Uprzątnij przestrzeń wokół domu

 

Jesień w ogrodzie to piękne kolory i niezwykły zapach, ale też czas wielu prac. Przygotowanie ogrodu do zimy jest niezwykle ważne. To, co zrobimy jesienią, rzutuje na wiosenne przebudzenie się ogrodu. Konieczne jest skoszenie trawnika i regularne grabienie liści. Warto pamiętać też o ostatnim nawożeniu. Nie stosujmy jednak nawozów z azotem, który powoduje rozrost i krzewienie.  Jesień to również dobry czas na przesadzanie roślin dwuletnich (malwy, bratki, niezapominajki). Prace ogrodowe, szczególnie w chłodniejsze już dni, mogą być mniej przyjemne. Aby ułatwić sobie zadanie, dokładnie zaplanujmy wszystko, co mamy do zrobienia i zaopatrzmy się w potrzebny sprzęt. Pamiętajmy o specjalnych rękawicach. – Wybierając rękawice do prac w ogrodzie, zdecydujmy się na takie, które wykonane są w „oddychającego” materiału. W rękawicach Perfect Fit ręce się nie pocą, a materiał doskonale przylega do dłoni. Dzięki temu wszystkie prace są zdecydowanie łatwiejsze i komfortowe .

Wyczyść taras, balkon i podjazd

 

Tarasy i balkony, szczególnie drewniane, wymagają specjalnej konserwacji. Wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do szybkiego niszczenia i nieestetycznego wyglądu. – Czyszczenie tarasów, balkonów i podjazdów trzeba zacząć od dokładnego pozamiatania powierzchni. Najlepsze będą specjalnie przeznaczone do tego szczotki. Szczotka zewnętrzna 2w1 od Viledy skonstruowana jest z dwóch rodzajów włosia, dzięki czemu zbiera nawet najmniejsze cząstki brudu. Po dokładnym zamieceniu całą powierzchnię należy spłukać wodą – mówi Piotr Piecha. Zwróćmy uwagę również na mchy i porosty. Mogą one zniszczyć posadzkę albo drewno. Jeśli dokładnie wyszorujemy całą powierzchnię możemy mieć pewność, że wiosną nie będziemy musieli o nic się martwić.

Jesienne porządki to przykry obowiązek, ale warto o nie zadbać, żeby już od pierwszych dni wiosny cieszyć się piękną pogodą i zadbanym domem oraz ogrodem.