Gminy mówią „nie” mieszkaniom komunalnym

Okno 1

Liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytku do sierpnia 2015 znacznie spadła względem zeszłego roku. Okazuje się bowiem, że gminy nie są

zainteresowane budowaniem nowych mieszkań komunalnych. Woje stanowisko uzasadniają tym, że nie stać ich zarówno na budowanie, jak i utrzymanie takich lokali, bo państwo nie dokłada się do tych inwestycji.

W zeszłym roku w tym samym okresie do użytku oddanych zostało 1970 nowych mieszkań  w budownictwie komunalnym, społecznym czynszowym i zakładowym. Aż 894 stanowiły mieszkania komunalne. W tym roku w sierpniu jest ich tylko 1286, a komunalnych 565. Gminy zasłaniają się wysokimi kosztami utrzymania mieszkań komunalnych, których stan pozostawia wiele do życzenia, a zatrzymanie budowy nowych tłumaczy brakiem pomocy ze strony państwa.

Sytuację najlepiej pokazuje strategią, jaką przyjęła gmina Łódź, która zdecydowała się na masową sprzedaż mieszkań komunalnych ich lokatorom. Od 2012 wyprzedali prawie 2000 mieszkań. Działania te pozwoliły na uzyskanie 125 mln zł, nie tylko z samej sprzedaży, ale również z oszczędności w ich utrzymywaniu, co dotychczas generowało deficyt 12 mln zł rocznie. Wciąż jednak problemem pozostają osoby niepłacące czynszu, którym gmina musi zapewnić lokal socjalny. Podobnie jest w przypadku wyroków eksmisji, które problem zapewnienia dachu nad głową zrzucają właśnie na gminy. Dlatego też muszą one nadal utrzymywać noclegownie i schroniska.

FELIX