Szybsza podróż pociągiem za 601 mln zł

Ponad 860 nowych rozjazdów w 14 województwach w Polsce ma nie tylko usprawnić podróż pociągiem, ale również uczynić ją bardziej bezpieczną. Zniesione zostaną

ograniczenia prędkości w tych miejscach, co sprawi, że pociąg szybciej pokona przewidzianą trasę. Najwięcej nowych rozjazdów pojawi się na Podkarpaciu, a cała inwestycja wyniesie 601 mln zł.

kolej

 Nowa inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe dobiega już końca. Ostatnie rozjazdy wymienione zostaną w październiku. W sumie pojawi się ich 864 w całej Polsce. Najwięcej w woj. podkarpackim – 137, gdzie tylko sama gmina Żurawica otrzymała aż 40 nowych połączeń. Rozjazdy umożliwiają bowiem pociągom zmianę torów. Nowe będą nie tylko szybsze ale i bezpieczniejsze. Do tej pory w miejscach tych obwiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h, co powodowało znaczne wydłużenie czasu jazdy. Spowodowane było to m.in. złym stanem technicznym torów.

Przy okazji wymienionych zostało również ok. 30 km torów na ponad 30 trasach. Rozjazdy wyposażone zostały dodatkowo w urządzenia ogrzewające i zapobiegające przed zamarzaniem trakcji w zimie. PKP PLK w najbliższym czasie planuje również wymianę prawie 3000 rozjazdów w całej Polsce. Do końca października zostało jeszcze ok. 50 rozjazdów do zamontowania. Wszystkie prace prowadzone są bez ingerencji w normalną eksploatację torowisk. 

Kantyna