Oszczędź na rachunkach za prąd

Rachunki za prąd coraz częściej przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nie martw się, istnieją proste sposoby, by zaoszczędzić i zmniejszyć zużycie prądu. Jednym z takich sposobów jest nie

utrzymywanie urządzeń elektrycznych w stanie czuwania (tzw. stand-by), bowiem nadal pobierają one dużą ilość prądu., dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ich wyłączenia na listwie zasilającej, wyłączenie ekranu komputera czy telewizora po zakończonej pracy. Migająca w urządzeniu dioda jest nieodzownym znakiem, że energia nadal pobierana jest z sieci. Wyłączmy wiec sprzęty, szczególnie jeśli nie będziemy ich użytkować przez kilka dni, wyjeżdżamy na wakacje lub na weekend. Być może korzystamy również z nieodpowiedniej dla nas taryfy. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują firmy i dobrać dla siebie właściwą, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i rytmu dnia, stąd pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i zmniejszenie zużycia prądu. Taka podstawowa sprawa jak wyłączenie urządzeń, z których w danej chwili nie korzystamy czy gaszenia światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia, w którym nikogo nie ma to już kilka zaoszczędzonych groszy. Jeśli wejdzie nam to w nawyk, grosz złoży się do grosza i obniży rachunki za energię elektryczną.

Inwestycja w sprzęt, który jest inteligentny i energooszczędny to również sposób na niższe rachunki. Kupując sprzęt AGD i RTV zwracaj uwagę na oznaczenia jego energooszczędności. Istnieją klasy A, A+ i A++, które zdecydowanie różnią się ilością pobieranej energii, natomiast ich cena nie jest jakoś znacząco większa w stosunku do klasy energooszczędności. Kolejnym krokiem do oszczędności jest wymiana żarówek na energooszczędne. Oszczędności można również wprowadzić w takich sprzętach jak lodówka, zmywarka i pralka. W przypadku lodówki i zamrażarki ważne jest jej odpowiednie ustawienie, które wiąże się z oszczędnością energii. Ponieważ jest ona włączona cały czas i nie dajemy jej odpoczynku, warto odseparować ją od takich źródeł ciepła jak piekarnik, kaloryfer i inne przedmioty wydzielające dużą ilość ciepła. Równie istotne w tym przypadku jest odpowiednie do potrzeb rozmrażanie tego typu sprzętów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nie należy często otwierać drzwi do lodówki i zamrażarki, a już na pewno dobrym pomysłem nie jest pozostawienia na dłużej otwartych drzwi. Sprawdź również szczelność i stan uszczelek, przez które chłód z lodówki i zamrażarki może uciekać. W przypadku pralki, warto zastosować zasadę segregowania rzeczy i prania na długich programach tylko tego rodzaju prania, które jest mocno zaplamione i wymaga takich czynności. W innym wypadku można włączyć opcję krótkiego prania w niższej temperaturze, co pozwoli na oszczędności. Zbieraj pranie do wyprania, by uniknąć puszczania pralki z jedną czy dwiema bluzkami, czy parą spodni. Podobną zasadę zastosuj w  przypadku zmywarki, a  dodatkowo usuń resztki jedzenia, by było jej łatwiej pracować.

CMB