Burze, nawałnice, trąby powietrzne.

Burza nad ZL 1

W naszym kraju aktualnie panują tropikalne temperatury przekraczające 30 stopni. W takie dni istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych burz, które

mogą być bardzo gwałtowne, a co za tym idzie niebezpieczne dla ludzi. Burza to zjawisko bardzo efektowne, wielu z nas ogląda przez okno błyskawice na niebie i zachwyca się pięknem i tajemniczością przyrody, ale  jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, jeśli zbliża się wielkimi krokami burza z piorunami?

Po pierwsze:

Pamiętaj, że pioruny są bardzo niebezpieczne. Kontakt z nimi kończy się śmiercią lub poważnymi obrażeniami ciała. Dlatego jeśli udajemy się w miejsce, gdzie nie będzie gdzie ukryć się przed burzą, zadbajmy wcześniej o zapoznanie się z prognozą pogody. Burza szczególnie niebezpieczna jest w górach, na terenach otwartych, gdzie nie można się schronić oraz pod drzewami, które rażone piorunem, mogą się przewrócić i przygnieść człowieka. Zawsze zastosujmy więc zasadę ostrożności, zanim udamy się w teren, na którym mogą wystąpić burze.

Po drugie:

Jeżeli mamy taką możliwość, przed burzą najlepiej schronić się w budynku, który ochroni nas przed niebezpiecznymi wyładowaniami.

Po trzecie:

Pozamykaj wszystkie okna i drzwi, żeby nie wleciał przez nie piorun. Należy również zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które podczas nawałnicy mogą zostać porwane, powodując ich stratę lub wyrządzenie przez nie dodatkowych szkód. Należy więc zabezpieczyć wszystkie luźne rzeczy na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Dodatkowo wyłączmy z prądu wszystkie urządzenia, które  mogą zostać zniszczone przez burzę.

Po czwarte:

Jeżeli burza zaskoczy nas podczas podróży samochodem, najlepiej szybko znaleźć bezpieczne schronienie i nie czkać na jej zakończenie w aucie. Dużym błędem jest parkowanie pod drzewami, słupami i liniami wysokiego napięcia, które stanowią potencjalne zagrożenie podczas burzy. Nie należy również użyć na otwartej przestrzeni telefonów komórkowych, które mogą przyciągać pioruny. Należy również unikać podmokłych terenów, które również stanowią niebezpieczeństwo podczas gwałtownych wyładowań atmosferycznych.

ML