Kasza jaglana wraca do łask

proso

Dziś niewielu już kojarzy tę nazwę, a proso jest w końcu jednym z najchętniej uprawianych dawniej i dziś zbóż w Polsce. Jednak wiedza o nim jest znikoma ze

względu na to, że bardzo rzadko pojawia się na rynku w czystej postaci, a znacznie lepiej znany jest nam w postaci kaszy jaglanej, która przyrządzana jest z prosa.

Kasza jaglana nie należy do najpopularniejszych kasz w Polsce. Prym wiodą gryczana, manna a ostatnio również kuskus. A szkoda, bo kasza jaglana to nasz produkt narodowy, który pochodzi z naszych pól i ma bardzo dużo wartości odżywczych. Być może wybieramy ją rzadziej również ze względu na jej specyficzny sposób przygotowania – niewłaściwy skończy się gorzkim smakiem.

Kasza jaglana, jak każda przedstawicielka tego gatunku ma bardzo dużą zawartość białka, a małą ilość skrobi. Spośród swoich koleżanek wyróżnia się jednak bardzo dużą zawartością witamin z grupy B – B1, B2 i B6. Zawiera również żelazo i miedź. Jednak co najważniejsze należy do produktów bez glutenu, a więc nie uczula. Dodatkowo ma działanie antywirusowe i pomaga w walce z katarem.

Polecana jest również paniom walczącym ze złym stanem włosów, skóry i paznokci, bo dzięki krzemionce wzmacnia je wszystkie. Kasza jaglana doskonale sprawdzi się również u pracowników umysłowych, bo pobudza mózg i poprawia zdolność logicznego myślenia. Co jednak najważniejsze, ma bardzo mało kalorii.

ML