Baśniowa kraina nad Biebrzą

Czlowiek i natura nad Biebrza fot Fotolia 1

W Polsce istnieje kraina jak z baśni. Dziki krajobraz, pełen bagien, rozległych mokradeł, borów i wierzbowych zarośli. Ludzie żyją tutaj podporządkowani naturze, zgodnie z rytmem przyrody. O tych, którzy wybrali życie w tej krainie mówi się „biebrznięci”.

Dolina Biebrzy znajduje się w okolicach Białegostoku. Kierując się na północny – zachód dotrzemy do miejscowości Mońki, która znajduje się mniej więcej po środku biebrzańskiej doliny. Cały obszar objęty jest ścisłą ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz sieci Natura 2000. Torfowiska Doliny Biebrzy są największym kompleksem torfowisk dolinowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Biebrzańskie bagna to też jedna z najważniejszych w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. BPN jest największym parkiem narodowym w Polsce, jego obszar rozciąga się na około 100 kilometrów.

Wykąp się w krystalicznej rzece

Piękno rzeki opiera się na jej zupełnie naturalnym charakterze. Silnie meandrująca, pełna zakamarków i starorzeczy Biebrza tworzy niesamowity, dziki krajobraz. Brak ingerencji człowieka sprawia, że rzeka żyje własnym rytmem, czego skutkiem są coroczne rozległe zalewy. Piękno rzeki najlepiej podziwiać od środka, siedząc w kajaku. Szlaki kajakowe są bardzo dobrze przygotowane. Wyznaczono trasy kilkunastokilometrowe, na które może wybrać się każdy oraz dłuższe i trudniejsze – dla doświadczonych turystów. Woda w Biebrzy jest idealnie czysta, latem śmiało można się w niej kąpać. Jedynym utrudnieniem mogą być liczne komary… Jednak bezkresne widoki, sielskie krajobrazy i spotkania z dziką zwierzyną rekompensują wszelkie niedogodności.

Znajdź 700 motyli

Dolina Biebrzy to jedyne miejsce w całej Europie, w którym można spotkać jeszcze np. orlika grubodziobego, czy wodniczkę oraz niewielkiego nietoperza o wdzięcznej nazwie mopek. Zadomowiły się tam również bobry i wydry. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na ogromnego i pięknego łosia. Wokół Biebrzy zbierają się również ptaki, m.in. dubelt o bardzo długim dziobie oraz kureczka nakrapiana, czyli kropiatka. Dla fascynatów mniejszych okazów znajdzie się ok. 700 gatunków motyli, 448 gatunków pająków i ponad 500 gatunków chrząszczy. Próba zidentyfikowania jak największej ilości poszczególnych okazów może być świetną zabawą, ale też niezwykłą nauką.

Spróbuj prawdziwego sera

biebrzańskiej przyrody są też ludzie. Korzystają oni z jej dóbr, nie niszcząc przy okazji ekosystemu. Pyszności pochodzące z Doliny Biebrzy są już słynne w całej Polsce. Warto jednak skosztować miejscowych specjałów tam, gdzie powstają. Koniecznie trzeba skusić się na sękacza – przedziwnie wyglądające ciasto, którego historia sięga aż średniowiecza. W gminie Korycin obowiązkowo trzeba spróbować sera wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Smak korycińskiego sera zależy od wielu czynników, nawet pory roku, w której został wyprodukowany. We wspomnianych już Mońkach znajduje się Moniecka Spółdzielnia Mleczarska, która należy do jednych z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Polsce – Specjalizujemy się głównie w produkcji żółtych serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Szczególnie polecamy ser Moniecki wytwarzany według naszej oryginalnej receptury. To ser o łagodnym smaku i delikatnym aromacie. Warto spróbować też słodkawego i charakterystycznego sera Nadbiebrzańskiego MSM Mońki. Tworząc nasze wyroby mamy na uwadze miejsce, w którym jesteśmy. Dolina Biebrzy to przede wszystkim natura, która wyznacza rytm i sposób życia człowieka. Musimy żyć z nią w zgodzie. Dbamy o to, żeby nasze produkty odznaczały się najwyższą jakością, to wizytówka regionu – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Poddaj się naturze

Wybierając się w okolice Biebrzy warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na bagienny charakter, sieć dróg nie jest mocno rozwinięta. Poruszanie się komunikacją publiczną również nie jest najłatwiejsze. Świetną alternatywą jest rower, szczególnie jeśli wybieramy się tam w ciepłe dni. Najbardziej atrakcyjną porą roku dla turystyki przyrodniczej jest przedwiośnie i wiosna. Jeśli natomiast jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek, wybierzmy się nad Biebrzę latem. Pamiętajmy również, że wyruszamy do parku narodowego. Wstęp na szlaki turystyczne na terenie BPN jest płatny, a na niektóre spływy kajakowe w okresie wiosennym wymagana jest zgoda dyrektora parku. I najważniejsza sprawa, o której pamiętać musi każdy: nad Biebrzą człowiek jest gościem.