Skaldowie i Brathanki – wspólne urodziny

Nowa Huta 1

11 lipca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się 43. koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!. Tego

dnia, po raz pierwszy razem na jednej scenie wystąpią:  legenda polskiej sceny muzycznej zespół Skaldowie oraz folkowy top topów grupa Brathanki. Na muzyczną ucztę w klimatycznym otoczeniu lotniczych ekspozycji zapraszają Porozumienie Dzielnic Nowohuckich: Dzielnice XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Inspiracją do organizacji koncertu są jubileusze obchodzone w tym roku przez oba zespoły. Skaldowie świętują swoje 50-te urodziny. Założony przez Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego oraz Zygmunta Kaczmarskiego, Janusza Kaczmarskiego, Feliksa Naglickiego i Jerzego Tarsińskiego, krakowski zespół grający zarówno utwory w stylu klasycznego rocka jak i folklor góralski, wydał kilkanaście albumów, koncertował w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Dla zespołu Brathanki, rok 2015 to jubileusz 15-lecia istnienia grupy. Choć zmieniał się skład, zespół zachował swój folkowy charakter.

Podczas 43. koncertu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! usłyszymy znane i lubiane przeboje obu zespołów. Nie zabraknie także wspólnych wykonań, a to za sprawą wydanej w 2011 r. płyty Brathanki grają Skaldów. Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny cyklu, Lidia Jazgar. Podczas koncertu, zgodnie z tradycją cyklu odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie? organizowany jest już od 2004 r. Do tej pory odbyło się 40 koncertów i 2 pokazy specjalne filmów Świadectwo oraz Popiełuszko. Założeniem cyklu jest umożliwienie dostępu do kultury jak najszerszemu gronu odbiorców, a przy tym promowanie walorów Nowej Huty i kształtowania jej wizerunku jako miejsca otwartego na ludzi i kulturę.

Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu, także na lipcowy koncert, jest bezpłatny!

Startujemy o godz. 19.30.